77 okrążeń Słońca
W środku jesiennego tygodnia, 23 października 2024 r., gorzowską książnicę odwiedził Jerzy Fedorowicz – autor, ...
Dnia 22.10.2013 r. po dziesięcioletniej przerwie zawitał ponownie do Biblioteki w Międzyrzeczu Krzysztof Petek – dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania oraz autor powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży. Urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został już w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii PORACHUNKI Z PRZYGODĄ. Dla Ossolineum pisze serię CZARNY KUFER, pozostałe książki wydaje Agencja WORD-PRESS. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP.
Autor bardzo szybko nawiązał bezpośredni kontakt z młodzieżą. Już w pierwszych minutach zdobył sobie serca nawet tych najbardziej zniechęconych słuchaczy. Okazał się wspaniałym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach. Opowiadał skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Mówił, że każdy może napisać książkę. Przekonywał zebraną młodzież, że świat nie kończy się na grach komputerowych, i że istnieje wiele ciekawych pasji, którym można się poświęcić. Stawiając siebie jako przykład przekonywał, że jeżeli człowiek chce to potrafi. Zachęcał młodych ludzi do aktywności, rozwijania własnych zainteresowań i dążenia do spełniania marzeń. Duże zainteresowanie wzbudziły opowieści autora, dotyczące organizowanych przez niego obozów. Pan Krzysztof jasno określił jakie panują tam zasady i że najważniejsze jest ich przestrzeganie. W żywy i fascynujący sposób opowiadał o pracy z młodzieżą, również i tą „trudną”, o licznych podróżach po kraju i najdzikszych zakątkach ziemi. Zrelacjonował między innymi wyprawę do Rumunii i wyczerpującą przeprawę przez Karpaty. Mówił o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia i problemach, które nam wydają się abstrakcyjne. Pan Krzysztof podróżował między innymi z Jaśkiem Melą, który był gościem naszej biblioteki w 2011 roku. Wśród niezliczonych zainteresowań pisarza są też sztuki walki, których próbki uczestnicy mogli doświadczyć na sobie. Kilka chwytów służących samoobronie pokazał na ochotniku, kilkakrotnie podkreślając, że nie uczy walki, a najważniejszym narzędziem samoobrony jest własne ciało, ręce i nogi. To od naszej szybkiej reakcji i właściwej oceny zagrożenia może zależeć czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Na koniec zebrani obejrzeli pokaz zdjęć dokumentujących dokonania i przygody Pana Krzysztofa a ci, którym jeszcze było mało zostali po spotkaniu i prowadzili żywą dyskusję z autorem umawiając się na wspólny „wypad”. Trzymam kciuki za powodzenie tych planów. Do następnego spotkania. Spotkanie zorganizowano ze środków biblioteki powiatowej.
Agnieszka Czekała