Podziękowanie
Od połowy 2019 roku prezentowałam tu książki tematycznie lub miejscem zamieszkania autora związane z Gorzowem ...
Autorów dwóch książek, o których poniżej, Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk tak określa: są wspaniali, mądrzy, otwarci, ciekawi świata. UTALENTOWANI! Tak! Każdy z nich ma ogromny talent, choć wcześniej nie zdawał sobie z tego sprawy.
Jedna ma tytuł „Opowieści o przyjaźni”, druga „Jaskółki (nie) bajki o marzeniach”. Obie powstały na zajęciach z dziećmi, które prowadziła znana dziennikarka radiowa – Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk.
*
Autorzy „Opowieści o przyjaźni” są podopiecznymi Klubu Przystań za Wartą, a książkę wydało Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda. Fakt – pisze we wstępie Agnieszka – to ja miałam pomysły na kolejne zajęcia literackie, ale to Oni nadawali im charakter, Oni wymyślali swoich bohaterów, ich przygody i nieoczekiwane zwroty akcji. A potem sami tworzyli wspaniałe ilustracje.
Książka dzieli się na dwa podstawowe rozdziały: „Dziennik nietypowych przypadków” o tym, co się zdarzyło lub mogło zdarzyć, oraz „Marzenia do spełnienia”, czyli jak powinno być.
Opowiadanie ,,Bolące stopy” z powodzeniem mogłoby się znaleźć w „LandsbergONie”, czyli magazynie niesamowitości i horroru. Tu naszego bohatera prześladuje… jego własny cień, ponieważ bohater boleśnie następuje mu na stopy. Pyszny pomysł!
Przygoda, poznawanie przeszłości, zagadki, odnajdywanie skarbów – to jedna grupa tematyczna świadcząca o potrzebie dziecięcych poszukiwań i odkryć. Druga – to otwartość na ludzi i sytuacje nietypowe, tolerancja, zrozumienie dla racji drugiej strony.
Także dużo kolorowych rysunków, czcionka przypominająca litery pisane, czytelny skład – wszystko, by książeczka była bliska dzieciom.
*
„Jaskółki (nie) bajki o marzeniach” powstały podczas zajęć z podopiecznymi świetlicy „Jaskółka”, która działa przy Hospicjum im. św. Kamila. Tu spotykają się dzieci, którym zmarły bliskie osoby. Opiekują się nimi Agnieszka Dobosiewicz – psycholog oraz Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk – prowadząca zajęcia literackie. Obie panie są przede wszystkim dziennikarkami radiowymi. Bajki, które weszły do tej książki, na pewno zostały wymyślone przez dzieci, choć ich ostateczna redakcja świadczy o profesjonalizmie.
Pierwsza bajka opowiada „O jaskółce, która z przyjaciółmi wyruszyła na poszukiwanie Radości”. Jaskółce zmarła Bliska Osoba i była z tego powodu bardzo smutna, więc przyjaciele (Misiołek, Gołąb, Wróbelek, Wiewiórka, Piesek, Kotek, Sowa, Lis, Jastrząb, Miś, Kruk, a potem jeszcze inne zwierzątka) postanowili zrobić coś, aby do Jaskółki wróciła Radość. Najpierw urządzili dyskotekę, potem upiekli pyszne ciasteczka, ale nic nie cieszyło Jaskółki. Zdecydowali więc, że razem pójdą na cmentarz, gdzie została pochowana Bliska Osoba. Tu Jaskółka przypomniała sobie, że Bliska Osoba piekła podobne pyszne ciasteczka, a także że kiedyś dobrze się bawiła z Bliską Osobą. Poprosiła więc wszystkich przyjaciół, aby poszli z nią w te miejsca, gdzie była szczęśliwa z Bliską Osobą. Przyjaciele od razu zaakceptowali pomysł. Na początku jeszcze nie w pełni, ale z czasem coraz bardziej do Jaskółki wracała Radość. Uświadomiła sobie, że czasu nie cofnie, że Bliska Osoba zmarła, ale ona, Jaskółka, żyje, że ma wielu serdecznych przyjaciół i że Radość nie jest związana tylko z jedną osobą, a ma wiele twarzy.
Prawda, że bardzo ładna bajka? Inne są mniej rozbudowane, ale także przede wszystkim niosące otuchę i nadzieję.
Cała książeczka została pięknie zilustrowana dziecięcymi rysunkami i graficznie zakomponowana przez Monikę Szalczyńską, artystkę w tej dziedzinie. „Jaskółkę” wydrukowała drukarnia Sonar na grubym papierze z kostrzyńskiej firmy Arctic Paper. Tak powstała książka, której nie powstydziliby się profesjonalni twórcy dla dzieci.
*
Autorami obu książek są dzieci, które do literackich zajęć i zabaw wdraża Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk. Najczęściej jako najciekawsze dla dzieci uznaje się zajęcia plastyczne lub muzyczno-taneczne. Te książki pokazują, jak słowo może rozbudzać wyobraźnię, jak określa, co jest dla dziecka ważne, jak ustawia drogowskazy na przyszłość.
Te dwie nieduże książeczki, wydane w niskich nakładach i rozpowszechniane wśród bliskich, są naprawdę wielkimi krokami UTALENTOWANYCH.
***
Opowieści o przyjaźni, 23 + 2 autorów z Klubu Przystań za Wartą, wyd. Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda, redakcja, opieka merytoryczna, korekta Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, projekt graficzny, skład i druk Zespół Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego w Gorzowie, Gorzów Wlkp. 2018, 52 s.
„Jaskółki” (nie) bajki o marzeniach, autorzy – 34 uczestników warsztatów literackich, podopiecznych świetlicy „Jaskółka” przy Hospicjum św. Kamila + 12 wolontariuszy, opieka redakcyjna Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, opieka psychologiczna Agnieszka Dobosiewicz, opracowanie graficzne Monika Szalczyńska, wyd. Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie, 24 s.