Kulturalnie o bezpieczeństwie i oddechu

Fragment ulotki reklamującej wydarzenie, w tle rozmazane postacie uczestników

Jesień, jako „druga wiosna, kiedy każdy liść staje się kwiatem”, znana jest z opisu cytowanego w Internecie, a przypisywanego Albertowi Camus. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, zwłaszcza kiedy złotej polskiej jesieni możemy doświadczać na własne oczy, a z jej darów czerpać wszystkimi zmysłami. Może z uwagi na piękno tej pory roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego inicjuje cykl pod hasłem Weekend Seniora z Kulturą właśnie w tym okresie?

Tegoroczna, XI już edycja wydarzenia, przypadająca na 5-6 października, obfitowała w wiele atrakcji zarówno w budynku głównym biblioteki Herberta, jak i w filiach miejskich, zgodnie z zapowiedzią Telewizji Gorzów: https://www.youtube.com/watch?v=rUxbPoApaPY. O bogactwie oferty świadczą również relacje ze spotkań zamieszczone w internetowej kronice poszczególnych agend.

W Wypożyczalni Naukowej osoby senioralne skorzystały z dwóch aktywnych wykładów: „Senior bezpieczny w Internecie” oraz „Oddech – luksus (nie) dla każdego”. W trakcie tygodnia poprzedzającego Weekend Seniora z Kulturą miejsce miała zabawa „Srebrny bonus”. Osoby, które wypożyczyły minimum 2 książki z Wypożyczalni Naukowej, brały udział w losowaniu nagrody godnej czytelniczej uwagi. Losowanie odbyło się po cyklu sobotnich spotkań, a ręka losującego okazała się szczęśliwa dla właścicielki karty bibliotecznej z numerem 67198 (gratulujemy!).

Blok rozpoczęła p. dr Anna Michniuk –  pedagożka, psycholożka, logopedka, trenerka kompetencji medialnych, na co dzień związana z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu, doświadczona edukatora w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Pani Anna wyjaśniała seniorom jak odróżnić prawdziwą informację od fałszywej i ostrzegała, jak w obecnych czasach łatwo zostać wprowadzonym w błąd. Pojawiają się bowiem, obok fake newsów (fałszywych informacji), również deep fake-i. Do tych drugich angażowane są narzędzia sztucznej inteligencji. Przeglądając Internet, możemy trafić na krótkie filmiki z postaciami znanymi ze świata polityki czy rozrywki wypowiadającymi słowa, których w rzeczywistości nie wypowiedziały lub zachowującymi się w sposób, w który faktycznie nigdy nie zachowały się. Filmiki wyglądają realistycznie, a okazuje się, że są de facto deep fakem – spreparowanym materiałem audio-wizualnym, wykreowanym dzięki narzędziom sztucznej inteligencji.

Dr Anna Michniuk opowiadała także o zagrożeniach w postaci metody „na wnuczka”, „na pracownika ZUS-u” lub „na funkcjonariusza CBŚP” czy „na tanią wycieczkę sakralną”. Aby mieć większe szanse na uniknięcie wyłudzenia oszczędności, warto ustalić wśród bliskich hasło weryfikujące, czy osoba dzwoniąca do nas z prośbą o pomoc jest faktycznie osobą, za którą się podaje. Gdy bowiem w grę wchodzą silne emocje, łatwiej ulec oszustwu, hasło może ustrzec przed tragedią.

Seniorzy uzyskali również informacje o tym, gdzie zgłaszać:

Wzięli także udział w zabawie sprawdzającej, czy łatwo jest rozpoznać fałszywą informację. Chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, zadawali pytania, brali udział w dyskusji i wypowiedzieli się przed kamerą Telewizji Polskiej: https://gorzow.tvp.pl/82684546/senior-bezpieczny-w-internecie-jak-zadbac-o-jego-bezpieczenstwo.

Drugi wykład dotyczył oddechu i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Wygłosiła go p. Joanna Dąbkowska – wieloletnia instruktorka jogi ze światowym doświadczeniem, trenerka oddechu dorosłych i dzieci, fizjoterapeutka w trakcie specjalizacji, masażystka, akupresurzystka, specjalistka reiki i medytacji, a także podróżniczka i artystka fotograf. Pani Joanna opowiedziała swoją historię wychodzenia z choroby i o zbawiennym wpływie oddechu, a także o praktykach Indii i świata zachodniego – o dostrzegalnych przez pryzmat jej doświadczeń plusach i minusach obu praktyk. Fizjoterapeutka wyjaśniała także, które mięśnie angażowane są w trakcie wdechu i wydechu oraz co dzieje się, gdy przepona zawodzi. Uczestnicy spotkania wykonywali ćwiczenia oraz otrzymali „zadania domowe”, by wyrabiać dobre nawyki.

Dodajmy, że obie Panie prowadzą swoje praktyki:

 

Oba zagadnienia, bezpieczeństwo w sieci oraz oddech, cieszą się zainteresowaniem i są warte uwagi, o czym świadczyła liczna obecność słuchaczy. Prowadzące spotkania podkreślały ponadto, że w każdym wieku warto być uważnym. Do tego apelu przyłącza się również Wypożyczalnia Naukowa i zaprasza w swoje progi, gdzie dostępna jest literatura zgłębiająca powyższe tematy.

Tekst: Katarzyna Maciantowicz

Foto: Katarzyna Patyk