Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
7 kwietnia 2022 r. miało miejsce spotkanie młodzieży należącej do Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka: „Alicja” Christiny Henry.
Historia zaczyna się w zamkniętym zakładzie dla obłąkanych, w Starym Mieście. Wśród szarych zimnych ścian w niewielkiej celi od dziesięciu lat żyje Alicja. Dziewczynę znaleziono w nocy na ulicy w podartej sukience, zakrwawioną i z okropną blizną na twarzy. Nie jest w stanie wyjaśnić, gdzie była, co się jej stało. Opowiada tylko niestworzone historie o „Króliku“, który ją uwięził i zrobił jej krzywdę. Mieszkając w zakładzie, poznaje Topornika, który mieszka w sąsiedniej celi i znajduje się w zakładzie ze względu na zamordowanie pięciu osób. Dziewczyna i chłopak porozumiewają się dzięki dziurze między ścianami, którą wydrążyły myszy. Latami dzielą się swoimi wspomnieniami i snują marzenia o ucieczce z tego miejsca. Wszystko ulega nieoczekiwanej zmianie, gdy w szpitalu wybucha pożar, a Alicja i Topornik, ryzykując życie, uciekają z niego. Wraz z nimi na wolność wydostaje się monstrum, które uporczywie ściga bohaterów.
Stworzona przez Christinę Henry wizja Alicji, jako na wpół szalonej dziewczyny przemierzającej przestępczy świat Starego Miasta, walczącej z zamieszkującymi go bandziorami i wszechobecne niebezpieczeństwo znakomicie działają na wyobraźnię. Klubowiczki przyznały, że ta wersja bohaterki przypadła im do gustu. Historia napisana jest w sposób lekki, nienużący. Kolejne przygody Alicji wyjaśniają, co takiego przeżyła dziesięć lat temu i skąd wzięła się na jej twarzy paskudna krwawa blizna.
Dziewczyny zastanawiały się, czy „Alicja” jest na nowo opowiedzianą historią „Alicji w krainie czarów”? No i nie było tu zgody. Ta historia jest im o wiele bliższa, bo porusza współczesne problemy. Okrucieństwo, przemoc, handel żywym towarem. Pełno tu magii i dziwnych wizji. Alicja i Topornik nie są źli, ale żyją w świecie, gdzie aby przeżyć, trzeba zabijać.
Dziewczyny stwierdziły, że wędrówka przez świat zła może być fascynująca.
Kolejna grupa DKK miała spotkanie 8 kwietnia 2022 roku.
Opowiadano wrażenia po przeczytaniu książki Ashley Poston: „Zaczytana i bestia”.
Oto opinia jednej z Klubowiczek:
„Zaczytana i bestia” to książka, która może mieć zarówno dużo przeciwników, jak i zwolenników. Jest to rekonstrukcja znanej wszystkim baśni „Piękna i bestia”, dlatego może być przewidywalna i uznana jako powieść dla dzieci. Jednak w swojej prostocie urzekła mnie i pozwoliła odciąć się, zatracając w swojej fabule. Dzięki drobnym szczegółom, które zrozumie się tylko po przeczytaniu, nabiera zupełnie innego znaczenia. Gdy ją czytałam, dawała mi spokój i swobodę, przez co nie mogłam się od niej oderwać.
Patrycja B.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 20 maja. Będziemy omawiać drugi tom książki pt. „Wojna makowa” czyli – „Republika smoka” Rebekki F. Kuang