Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
W dniu 26 kwietnia 2019 roku w Filii nr 14 miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem omawiałyśmy Czarną Wojciecha Kuczoka, wydaną przez wydawnictwo Od deski do deski. Tytuł ten wchodzi w skład serii Na F/Aktach, czyli dokumentalnych powieści opartych na prawdziwych wydarzeniach. Polscy autorzy dzięki różnym dokumentom i doniesieniom z sal sądowych stworzyli sfabularyzowane historie głośnych polskich zbrodni.
Czym jest tytułowa czarna? Czy rzeczywiście nawiązuje do nazwy miejscowości, w której toczy się akcja, czy raczej do ciemnej strony każdego z bohaterów?
Wojciech Kuczok stworzył bardzo dobrą książkę, która wzbudza w czytelniku liczne emocje. Nie do końca rozumiemy zachowania poszczególnych postaci, przez co obraz wykreowanego małomiasteczkowego społeczeństwa wywołuje w nas dreszcze. W końcu to świat, w którym plotki rozchodzą się z prędkością światła a interesy załatwia się po znajomości. To rzeczywistość, w której młodzi ludzie nie mają perspektyw na lepsze jutro a pobliska Biała stanowi jedyną możliwość ucieczki.
To pozycja o sile uczuć, niespełnionych marzeniach, destrukcyjnej miłości i przerażającej samotności. Ta historia ostatecznie prowadzi do tragedii, której żadna z klubowiczek się nie spodziewała.
Autor dostarczył nam mnóstwa wrażeń podczas lektury. Jego styl pisania sprawił, że pomimo ciężkiej tematyki i dość wulgarnego języka, książkę czytało się szybko i przyjemnie. Kuczok w interesujący sposób opisał relacje damsko-męskie, dzięki czemu dyskusja była naprawdę ciekawa i poruszająca.
Czy bohaterów łączyła miłość czy jednak (nie)miłość? Czy zakochana kobieta posiada jakiekolwiek granice? Jak zakończyła się ta relacja i jak zareagowało na to społeczeństwo? Tego dowiecie się, sięgając po Czarną Wojciecha Kuczoka.
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 14 odbędzie się 30.05.2019 r.. Porozmawiamy wtedy o książce Bóg rzeczy małych autorstwa Arundhati Roy.
Tekst: Kinga Nowak