ZDZITOWIECKI Wincenty
ZDZITOWIECKI Wincenty Urodził się 1.01.1941 r. w Listopadówce w wołyńskie. Zmarł 8.04.2007 r. ...
Urodził się 3.02.1951 r. w Lisiej Górze (woj. zielonogórskie). Absolwent Politechniki Szczecińskiej. Fotografią zainteresował się od momentu wykonania pierwszych zdjęć w 1965 r. W Gorzowie mieszka od 1972 r. W 1973 r., wstąpił do Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, w latach 1975-83 był członkiem Zarządu GTF, w maju 1983 objął funkcję prezesa Towarzystwa i pełni ją przez kolejne kadencje do chwili obecnej. W 1991 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Jest kuratorem wystaw w Małej Galerii GTF oraz organizatorem i komisarzem Gorzowskich Konfrontacji Fotograficznych.
W latach 1986-1992, czyli do rozwiązania, był we władzach Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Z jego inicjatywy zbiory fotografii, biblioteka oraz archiwum Federacji przeniesione zostały do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie.
Ciągle inicjuje nowe formy działalności środowiska fotograficznego, w centrum jego uwagi jest artystyczne (fotograficzne) kształcenie młodzieży. Organizuje plenery i szkolenia, promując młodych autorów. Pomaga im uzyskać wojewódzkie i miejskie stypendia twórcze.
Od 1997 r. zajmuje się przekazywaniem wiedzy o fotografii artystycznej młodzieży szkół średnich, gimnazjów, a także studentom i nauczycielom w Młodzieżowym Domu Kultury, w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym, w LO nr 2, w Centrum Kształcenia Zawodowego. Nieustannie realizuje projekty promocji polskiej fotografii. Był w 1997 r. pomysłodawcą, realizatorem i komisarzem Międzynarodowego Pleneru Artystów Fotografików „Dziedzictwo i współczesność”, którego finał miał miejsce w czasie XXVIII Konfrontacji Fotograficznych w maju 1998 r. W plenerze udział wzięli fotograficy z regionu gorzowskiego i z Niemiec.
Wielokrotnie brał udział w konferencjach naukowych organizowanych przez WSP w Częstochowie i Muzeum Śląskie w Katowicach na temat archiwalnych unikatowych zbiorów fotografii artystycznej.
Wybrane nagrody na Dorocznych Wystawach GTF:
1979 – II nagroda i nagroda za reportaż „Nad Wartą”;
1981 – III nagroda i wyróżnienie za reportaż „Kulturystyka”;
1982 – III nagroda za zdjęcia pejzaży;
1986 – I nagroda za całość propozycji i wyróżnienie za pejzaż-
„Obrazki z Zamojszczyzny”;
1987 – II nagroda za zestaw „Kopy”;
1990 – I nagroda za zestaw „Karkonosze” i nagroda specjalna
za zestaw satyryczny „Urynkowienie”;
1991 – II nagroda za zestaw „Maszty”.
Jest autorem wystaw prezentowanych w Gorzowie i Eberswalde (Niemcy):
– „Spotkania z Litwą”,
– „Karkonosze”,
– „Fotografia banalna”,
– „Romane Dyvesa”,
– „Wczoraj, dziś i jutro”.
W 1998 roku miał wystawę indywidualną w Belgii w Lobbes, w miejskiej galerii z okazji święta regionalnego, a rok później – w tym mieście oraz w Ronchin/Lille we Francji, gdzie prezentował indywidualną wystawę „Wczoraj, dziś, jutro”.
Wykonuje fotografie miasta do celów konserwatorskich.
Albumy ze zdjeciami Mariana Łazarskiego:
– „Zabytki sztuki sakralnej na ziemi gorzowskiej”, Gorzów Wlkp. brak r. wyd.,
– „Gorzów wczoraj i dziś”, Gorzów Wlkp. 2001,
– „Kościół w Dąbroszynie. Panteon chwały rodów szlachty dąbroszyńskiej”, Gorzów Wlkp. 2003
oraz w wielu opracowaniach przygotowanych w gorzowskiej Delegaturze Urzędu Ochrony Zabytków.
W 2006 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zakupiło 16 jego zdjęć z lat 60- i 70-tych z cyklu „Wieś polska”, które weszły do albumu opublikowanego przez muzeum.
Za działalność społeczną na rzecz kultury i sztuki odznaczony został w 1985 r. Brązowym Krzyżem Zasługi, w 1986 odznaką honorową za zasługi w rozwoju społeczno-gospodarczym i kulturalnym m. Gorzowa Wlkp., a w 1994 odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Za osiągnięcia w fotografii i na rzecz ruchu fotograficznego odznaczony złotą odznaką PFSF w 1988 r. oraz w 1992 r. medalem za zasługi w rozwoju fotografii. Laureat nagrody im. Waldemara Kućki przyznanej przez wojewodę gorzowskiego w 1990 r.
W 2004 r. otrzymał nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa („Motyla”) za całokształt działalności na rzecz kultury miasta. W 2005 r. Walny Zjazd Członków Związku Polskich Artystów Fotografików nadał mu honorowe członkostwo Związku za wybitne zasługi dla polskiej fotografii.
W wywiadzie udzielonym Krystynie Kamińskiej („Lamus” nr 15, 2006 r.) powiedział:
W fotografii najbardziej fascynuje mnie jej funkcja dokumentacyjna. Czas płynie, świat się zmienia, my nie pamiętamy, jak kilka lat temu wyglądało nasze miasto, jak sami wyglądaliśmy w modnych wtedy ubraniach lub fryzurach. Za swój obowiązek uważam zachowanie i skatalogowanie jak największej ilości zdjęć o takim charakterze.