Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
W ramach cyklicznych spotkań pod hasłem „Historia ukryta w legendach” w dniu 20.03.2013 r. w Bibliotece Kota Filemona odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona „Legendzie o hejnale mariackim”, w której udział wzięli uczniowie pierwszej klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej o Profilu Artystycznym. Głównym celem naszych spotkań jest przypomnienie znanych legend i uaktywnienie czytelnictwa oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej u dzieci.
Pierwsza informacja o hejnale granym z wieży kościoła Mariackiego pojawiła się w zapiskach kronikarskich już w 1392 roku. Był on odgrywany na wyższej wieży, która służyła jako strażnica miejska. W średniowieczu czuwający na niej dniem i nocą trębacz dawał hejnałem sygnał do zamknięcia lub otwarcia bram w murach miejskich, a także wówczas, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga.
Legenda głosi, że w 1240 r. strażnik pełniący straż na wieży kościoła Mariackiego, zauważywszy zbliżających się Tatarów, rozpoczął granie hejnału, by ostrzec załogę grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Gdy zaczął trąbić na alarm, ugodziła go w szyję strzała tatarskiego wojownika i trębacz nie dokończył swej melodii. Na pamiątkę czujnego krakowskiego strażnika melodia grana do dziś z mariackiej, wyższej wieży kościoła, urywa się w połowie taktu.