Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
17 listopada 2023 r. w Filii nr 8 odbyło się kolejne spotkanie literackie. Tym razem rozmawialiśmy o życiu i twórczości Leopolda Staffa, upamiętniając 145. rocznicę urodzin poety i twórcy liryki refleksyjno-filozoficznej.
Uczestnicy spotkania wysłuchali przygotowanej przez panią Krystynę Jarosz niezwykle ciekawej opowieści o życiu i twórczości poety, tłumacza i eseisty. Nazywany poetą trzech pokoleń tworzył na przestrzeni półwiecza w trzech okresach literackich: Młodej Polsce, dwudziestoleciu międzywojennym oraz w okresie powojennym, zachowując przy tym swój niepowtarzalny, indywidualny styl. Pomimo otaczającej go sławy, starał się nie wyjawiać szczegółów swojego życia, w tym też celu w okresie późnej starości spalił niemal całą swoją osobistą korespondencję.
Zgromadzeni wysłuchali interpretacji wierszy poety z różnych okresów jego twórczości, m.in. „Kowal”, „Deszcz jesienny”, „Echo”, „Czar”, „List”, „Gnój”, „Czytelnicy”.
Liryczny nastrój spotkania wzbogaciły nagrania utworów muzycznych, będących interpretacjami wierszy Leopolda Staffa. Wysłuchaliśmy więc: „Deszczu jesiennego” w wykonaniu Kuby Michalskiego, „Więc można kochać” pieśni wyśpiewanej przez Grzegorza Turnaua oraz ponownie „Deszczu jesiennego” w oryginalnym i energetycznym wykonaniu formacji Buldog.
Dziękujemy bardzo w imieniu wszystkich uczestników wydarzenia, zaprzyjaźnionej z naszą biblioteką pani Krystynie Jarosz za piękne poprowadzenie niezwykle interesującego, merytorycznego i jednocześnie nastrojowego spotkania. Pani Wandzie Kodź, pani Marii Rewińskiej oraz panu Tomaszowi Korbankowi za aktywne uczestnictwo i piękne interpretacje wierszy. A wszystkim uczestnikom – naszym wiernym czytelnikom – za tak liczne przybycie, ciekawe rozmowy i wspólnie przeżyte wzruszenia.
Anna Jamroz-Fleischer