Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
„Komputer to urządzenie,
które jest tyle warte,
ile człowiek, który się nim zajmuje”
W dobie dzisiejszych czasów i rozwoju techniki Internet stał się stałym źródłem informacji, komunikacji oraz rozrywki i zabawy.Niestety, z korzystaniem z globalnej sieci wiążą się także rozmaite zagrożenia. Szczególnie ważną kategorię stanowią zagrożenia dla najmłodszych użytkowników sieci. Młodzież narażona jest na kontakt z niebezpiecznymi treściami, których w Internecie nie brakuje. Zapewnienie młodzieży bezpieczeństwa w Sieci możliwe jest przede wszystkim na drodze edukacji.
9.02.2016 r. obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, który powołany został z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Świadomość zagrożeń i znajomość zasad bezpieczeństwa jest istotnie ważna, dlatego też Odział Dziecięcy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. przyłączył się do tak ważnej inicjatywy.
Zgodnie z założeniami DBI 8.02.2016r. odbyły się zajęcia nawiązujące do haseł bezpiecznego korzystania z Internetu. Spotkanie rozpoczęło się od stworzenia wspólnej „wirtualnej sieci”, która zintegrowała grupę i pozwoliła przejść do kolejnej części zajęć – prezentacji multimedialnej, która przybliżyła młodzieży wady i zalety korzystania z Internetu oraz zagrożenia płynące z sieci. Dzieci zapoznane zostały z takimi zagadnieniami jak: cyberprzemoc, netykieta- Myśl(!); Nie działaj na czyjąś szkodę; Nie nadużywaj, a takżeoszustwa interntowe, seksting, niebezpieczeństwa mogące wynikać z posiadania kont na portalach społecznościowych.Spotkanie uświadomiło młodzieży, że nikt w online nie jest anonimowy i że każdorazowe korzystanie z Internetu pozostawia ślad w wirtualnej przestrzeni. Wybrane problemy poparte była krótkimi filmikami z serii: „Przygody Plika i Foldera w sieci”, które miały na celu przemówić do wyobraźni młodych ludzi. Podczas spotkania w bibliotece dzieci rozwiązywały na komputerach gry i zadania logiczne nawiązujące do zagadnień związanych z komputerowym światem oraz ćwiczyły pisanie krótkich wypowiedzi przy użyciu edytora tekstu. Do aktywizującego charakteru spotkania przyczyniły się również liczne zabawy ruchowe i animacyjne, między innymi: internetowy krąg, Internet to sieć i berek- haczyk w których dzieci chętnie i wesoło uczestniczyły. Po zaczerpnięciu wielu, istotnych informacji uczestnicy spotkania przełożyli zdobytą wiedzę na plakaty i stworzyli własną „Internetową Sieć”.
Nawiązując do hasła głównego programu: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” – Internet na TAK i na NIE. TAK – to przekaz informacji i wiedzy, pozytywna komunikacja
i prawidłowe relacje międzyludzkie. Natomiast na NIE – to źródło zagrożeń
i niebezpieczeństw płynących z sieci. Myślę, że po uczestnictwie w takich zajęciach, uczniowie będą widzieli, za którym hasłem się opowiedzieć. Dowodem tego było przypieczętowanie własnymi podpisami Sieciakowych Zasad Bezpieczeństwa.
Marcelina Mierzejewska