„Lepszy Internet zależy od Ciebie!” – Internet na TAK i na NIE – 9 lutego 2016 roku Dniem Bezpiecznego Internetu
„Komputer to urządzenie,
które jest tyle warte,
ile człowiek, który się nim zajmuje”
W dobie dzisiejszych czasów i rozwoju techniki Internet stał się stałym źródłem informacji, komunikacji oraz rozrywki i zabawy.Niestety, z korzystaniem z globalnej sieci wiążą się także rozmaite zagrożenia. Szczególnie ważną kategorię stanowią zagrożenia dla najmłodszych użytkowników sieci. Młodzież narażona jest na kontakt z niebezpiecznymi treściami, których w Internecie nie brakuje. Zapewnienie młodzieży bezpieczeństwa w Sieci możliwe jest przede wszystkim na drodze edukacji.
9.02.2016 r. obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, który powołany został z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Świadomość zagrożeń i znajomość zasad bezpieczeństwa jest istotnie ważna, dlatego też Odział Dziecięcy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. przyłączył się do tak ważnej inicjatywy.
Zgodnie z założeniami DBI 8.02.2016r. odbyły się zajęcia nawiązujące do haseł bezpiecznego korzystania z Internetu. Spotkanie rozpoczęło się od stworzenia wspólnej „wirtualnej sieci”, która zintegrowała grupę i pozwoliła przejść do kolejnej części zajęć – prezentacji multimedialnej, która przybliżyła młodzieży wady i zalety korzystania z Internetu oraz zagrożenia płynące z sieci. Dzieci zapoznane zostały z takimi zagadnieniami jak: cyberprzemoc, netykieta- Myśl(!); Nie działaj na czyjąś szkodę; Nie nadużywaj, a takżeoszustwa interntowe, seksting, niebezpieczeństwa mogące wynikać z posiadania kont na portalach społecznościowych.Spotkanie uświadomiło młodzieży, że nikt w online nie jest anonimowy i że każdorazowe korzystanie z Internetu pozostawia ślad w wirtualnej przestrzeni. Wybrane problemy poparte była krótkimi filmikami z serii: „Przygody Plika i Foldera w sieci”, które miały na celu przemówić do wyobraźni młodych ludzi. Podczas spotkania w bibliotece dzieci rozwiązywały na komputerach gry i zadania logiczne nawiązujące do zagadnień związanych z komputerowym światem oraz ćwiczyły pisanie krótkich wypowiedzi przy użyciu edytora tekstu. Do aktywizującego charakteru spotkania przyczyniły się również liczne zabawy ruchowe i animacyjne, między innymi: internetowy krąg, Internet to sieć i berek- haczyk w których dzieci chętnie i wesoło uczestniczyły. Po zaczerpnięciu wielu, istotnych informacji uczestnicy spotkania przełożyli zdobytą wiedzę na plakaty i stworzyli własną „Internetową Sieć”.
Nawiązując do hasła głównego programu: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” – Internet na TAK i na NIE. TAK – to przekaz informacji i wiedzy, pozytywna komunikacja
i prawidłowe relacje międzyludzkie. Natomiast na NIE – to źródło zagrożeń
i niebezpieczeństw płynących z sieci. Myślę, że po uczestnictwie w takich zajęciach, uczniowie będą widzieli, za którym hasłem się opowiedzieć. Dowodem tego było przypieczętowanie własnymi podpisami Sieciakowych Zasad Bezpieczeństwa.
Marcelina Mierzejewska