Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 2 poświęciliśmy zmarłej 7 października 2013 r. „królowej polskiego kryminału” – Joannie Chmielewskiej. Hazardzistka często spotykana na torze na Służewcu i w europejskich kasynach urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie jako Irena Becker. Wszyscy znamy ją pod pseudonimem Joanna Chmielewska.
Już jako mężatka (wyszła za mąż za Stanisława Kuhna) i matka dwóch synów ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Prawie we wszystkich jej utworach stykamy się z tematyką biur projektowych i z ludźmi związanymi z architekturą.
Była autorką nie tylko powieści kryminalnych i sensacyjnych , ale także książek dla dzieci i młodzieży, komedii obyczajowych i poradników. Krytycy cenią ją nie tylko za świetne konstrukcje fabularne, ale także za staranność w opisie obyczajowego tła oraz wyjątkowy humor.
Wszyscy się zgodziliśmy, że „Lesio” to nasza ulubiona powieść, do której często wracamy i cytujemy. Każda z nas czytała choć z dwadzieścia jej książek, a napisała ich przecież blisko 60! Nie wszystkie były arcydziełami , ale każda zawierała „sensację humorystyczną”. Sama o sobie mówiła, że jest lepsza niż relanium czy inne draństwo. Umiała śmiać się z siebie i tę pogodę ducha wnosiła do swoich utworów.
Na spotkaniu cytowałyśmy urywki jej książek i wspominałyśmy jak nasi bliscy ze zdziwieniem patrzyli na nas i zastanawiali się co my czytamy, że wybuchamy salwą śmiechu…. Później sami zaczynali czytać i historia się powtarzała!
Szkoda, że Joanna Chmielewska nie napisze już żadnego kryminału ale dobrze, że można do jej książek wracać, sięgając na swoją prywatną albo biblioteczną półkę.
Na grudniowe spotkanie zapraszamy 16.12.2013 r. o godz. 18.00.