Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
Dla jednych odpychająca, nie do przejścia, dla innych fascynująca powieść psychologiczna. Już dawno żadna lektura tak bardzo nie podzieliła naszych klubowiczów. Mowa o książce Małgorzaty Halber „Najgorszy człowiek na świecie”, której poświęcone było listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Niektórym naszym klubowiczom książka zdecydowanie nie przypadła do gustu. Przede wszystkim z powodu wulgarnego stylu oraz pogmatwanej, acz monotonnej warstwy fabularnej, która sprawia, że lektura jest nudna i męcząca, wręcz nie do przejścia. Siarczysty język powieści, nasycony wulgaryzmami, wywołał w naszym gronie konsternację, zmuszając do postawienia pytania, czy w ogóle godzi się tak pisać.
Inni klubowicze, wręcz przeciwnie, byli zafascynowani lekturą, widząc w niej głęboką i mądrą powieść psychologiczną. Bez wątpienia jest to pozycja kontrowersyjna, której ukazanie się wywołało sporą sensację. Jednak Małgorzata Halber pisze zaskakująco szczerze, wręcz ekshibicjonistycznie przedstawiając historię nałogu i trzeźwienia alkoholiczki i narkomanki. A wielowarstwowa konstrukcja powieści sprawia, że jest to coś znacznie więcej niż tylko kolejny pamiętnik narkomanki.
„Najgorszy człowiek na świecie” to historia Krystyny, na pozór przebojowej dziennikarki, w rzeczywistości wrażliwej i zagubionej kobiety, której sposobem na radzenie sobie z problemami są alkohol i narkotyki. W pewnym momencie Krystyna zdaje sobie sprawę, że dłużej już nie może tak żyć i decyduje się na długotrwałą walkę z nałogiem, w czasie której na nowo definiuje siebie i swoje związki z ludźmi, niejako przy okazji snując refleksje nad życiem, choć to właśnie one stanowią sedno powieści.
Następne spotkanie klubu odbędzie się 2 grudnia o godzinie 16.00. Tematem dyskusji będzie książka Michała Olszewskiego pt. „Najlepsze buty na świecie”.
Michał Słupczyński