Lubuscy bibliotekarze podnoszą kompetencje
W dniach 20-21.06.2023 r. w gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się cykl szkoleń skierowanych do bibliotekarzy z północnej części województwa lubuskiego biorących udział w projekcie „Biblioteka w zasięgu pokolenia Alfa – cykl szkoleń dla bibliotekarzy”. Zadanie to realizowane jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla Książki. Podczas dwudniowych spotkań bibliotekarze uczestniczyli w czterech szkoleniach stacjonarnych mających na celu poszerzenie wiedzy z zakresu stosowania nowatorskich metod pracy z młodzieżą oraz wykorzystania cyfrowych narzędzi wspomagających komunikację z przedstawicielami młodego pokolenia.
Pierwsze warsztaty pt. „Pokoleniowe działania niesztampowe – kierunek młodzież” przeprowadził dr Marcin Karwowski – coach, mentor, doradca zawodowy, prezes stowarzyszenia „Pozytywni” oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Kokoszkowach. Wszechstronna wiedza z zakresu działalności bibliotek oraz codzienna praktyka w roli bibliotekarza pozwoliła trenerowi stworzyć i przeprowadzić bardzo wartościowy warsztat, podczas którego uczestnicy mieli okazję poznać charakterystykę pokoleń począwszy od pokolenia BB (często nazywanego mianem baby boomers, boomers, bumerzy) – urodzonych w latach 1946-1964, aż po pokolenie Alfa (Alpha) – określanego, jako „Always on” (zawsze podłączeni) lub „Net Gen” (pokolenie sieci) urodzonych po 2010 roku. Trener omówił cechy każdego pokolenia wskazując na ich charakterystykę, zainteresowania, które niekiedy oscylują na granicy dwóch przylegających pokoleń bądź się przeplatają. Analiza poszczególnych pokoleń stała się podstawą do dalszych rozważań na temat tego, jakie formy pracy należy oferować konkretnym grupom wiekowym, aby wzbudzić ich ciekawość
i zachęcić do udziału w bibliotecznych wydarzeniach. Druga część warsztatu dotyczyła różnych form pracy z młodym użytkownikiem, które trener uzupełnił o własne doświadczenia i pokazał na przykładzie biblioteki, w której pracuje. Uczestnicy poznali m.in. „gniazda inspiracji”, „podchody stacjonarne”, które świetnie sprawdzają się zarówno na małej przestrzeni, jak i w plenerze, „world cafe” oraz różne gry tematyczne.
Następny warsztat pt. „Studnia pomysłów – wykorzystanie cyfrowych zasobów bazy Polona w tworzeniu zajęć promujących czytelnictwo” miał na celu przybliżenie możliwości, jakie daje biblioteka cyfrowa współczesnemu bibliotekarzowi w projektowaniu zajęć literacko-edukacyjnych. Bogactwo materiałów cyfrowych udostępnionych w bazie Polony, to prawdziwa „studnia pomysłów”, z której warto czerpać inspiracje. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z budową bazy, pobierali dokumenty, sprawdzali czy są w Domenie publicznej (czy można je udostępniać?) oraz poznali inne przydatne strony jak: typo.polona.pl oraz blog.polona.pl. W części praktycznej utworzyli swoje konta w serwisie oraz stworzyli kolekcję związaną z tegoroczną edycją Narodowego Czytania. Uzupełnieniem warsztatu dotyczącego wykorzystania biblioteki cyfrowej Polona były zajęcia: „Niech nas widzą – plakaty
i informatory podstawowym narzędziem komunikacji ze społecznością lokalną. Zajęcia
z wykorzystaniem programu Canva”. Podczas warsztatu uczestnicy wykorzystując materiały cyfrowe stworzyli autorskie plakaty zachęcające do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania, którego lekturą jest powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Plakaty zawierały grafikę, nazwę biblioteki oraz hasło akcji. Stworzone szablony i zdobyta wiedza pozwoli uczestnikom szkolenia tworzyć kolejne plakaty oraz informatory niezbędne w komunikacji z cyfrowym pokoleniem. Zajęcia poprowadziła Marta Kudelska – nietuzinkowa bibliotekarka, korektorka tekstów w wydawnictwie „Na szczęście”, autorka wielu plakatów promujących wydarzenia realizowane w Bibliotece Herberta.
Ostatni warsztat pt. „Trekking literacki – wykorzystanie aplikacji Actionbound
w promocji literatury dla młodzieży” zrealizowała Sylwia Markiewicz – Dyrektorka Gminnej Biblioteki w Zwierzynie, która, na co dzień wykorzystuje tą aplikację w promocji literatury we własnym środowisku lokalnym. Actionbound umożliwia tworzenie interaktywnych tras, na których uczestnicy mogą odkrywać różne miejsca i wykonywać związane z nimi zadania. Bibliotekarze w praktyce zapoznali się z działaniem aplikacji biorąc udział w grze mobilnej, dla której tłem były książki skierowane do młodzieży tj. „Ma być czysto” A. Cieplak, „Wilki”
A. Wajraka, „Tajemniczy opiekun” J. Webstera.