Lubuskie : portret regionu = portrait of the region

 

 

 

 

 

 

Lubuskie : portret regionu = portrait of the region / [Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim]. – Bydgoszcz : Wydawnictwo Unitex, cop. 2006. – 79, [2] s. : il. kolor. ; 31 cm.

 

Fragment publikacji:

W położonej nad Wartą jednej z dwu stolic województwa lubuskiego, dostrzega się udane starania o łączenie tradycji z nowoczesnością wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. W pejzaż miasta wpisana jest zarówno gotycka katedra, jak i prawosławna cerkiew oraz nowoczesny biurowiec zwany popularnie Titanikiem. W zabytkowym pałacyku – willi Gustawa Schroedera, otoczonym rozległym parkiem, od 8 września 1945 r. mieści się Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta (powstałe w 1884 r. w niemieckim wówczas Landsbergu). Tu znajduje się m.in. zbiór wyrobów cynowych (od X w.) oraz cykl obrazów Henryka Rodakowskiego – Album Połahicki.
W "Muzeum Warty-Spichlerz" (1763 r.), będącym oddziałem Muzeum Lubuskiego, eksponowana jest kolekcja sztuki współczesnej "W kręgu Arsenału", a także unikatowej tkaniny. Oddziały Muzeum znajdują się również w Bogdańcu i Santoku. Na początku czwartej ćwierci XIX w. gorzowski przemysłowiec Herman Paucksch zbudował rezydencję, w której dziś ma siedzibę Grodzki Dom Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Co ciekawe, trzy lata temu w willi odbył się zjazd potomków przemysłowca, honorowego obywatela miasta. Replika ufundowanej przez niego fontanny jest jednym z symboli Gorzowa.