Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Dnia 25 maja 2012 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem nasze spotkanie miało wyjątkowy charakter. Preludium do niego był wernisaż wystawy malarstwa Ewy Lipnickiej oraz rzemiosła artystycznego Moniki Karwowskiej, który miał miejsce w słubickiej książnicy. Po tak miłym akcencie klubowiczki dyskutowały o książce Paula Coelho „Zwycięzca jest sam”.
Paulo Coelho jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy świata. Tworzy swoisty rodzaj literatury skłaniający do głębokiej refleksji nad sobą, nad własnym życiem. Pisarz operuje prostym językiem. Warto tutaj wspomnieć, że w Brazylii jego twórczość jest krytykowana właśnie ze względu na zbyt prosty i bezpośredni styl. Ale to właśnie dzięki tej prostocie jego słowa tak głęboko zapadają w pamięć. Przelewa na papier swoje spostrzeżenia życiowe, które są tak oczywiste a jednak w naszej codzienności niezauważalne. Czytając jego książki mimowolnie zaczynamy weryfikować swoje postępowanie, bardziej wnikliwie patrzeć na otaczający nas świat. „Zwycięzca jest sam” przenosi nas na festiwal filmowy w Cannes. Poznajemy szereg gwiazd u szczytu kariery i tych, którzy za wszelką cenę na ten szczyt próbują się dostać. Coelho idealnie sportretował świat filmu i mody, tutaj wszyscy chcą być sławni i oczywiście bogaci. Aby tak się stało zrobią wszystko: „…tu liczy się tylko własny interes. Nie ma tu istot ludzkich, są jedynie opętane jedną myślą maszyny miażdżące wszystko na swojej drodze do celu”. Z góry już tak ustalony porządek burzy pojawienie się Igora, rosyjskiego multimilionera pragnącego odzyskać swoją żonę. Dochodzi do szeregu morderstw, które przez Igora nazywane są unicestwianiem czyjegoś świata. Trzymająca w napięciu fabuła sprawia, że książkę czyta się z zaciekawieniem. Jedynym tutaj utrudnieniem jest wielowątkowość, która wprowadza mały zamęt, w którym czasami trudno się odnaleźć. Nasze klubowiczki zastanawiały się nad znaczeniem tytułu. Wspólnie stwierdziłyśmy, że tak naprawdę człowiek osiągnąwszy wiele pozostaje sam. Autor sugeruje czytelnikowi, że tylko od niego zależy, jaką drogą będzie kroczyć, a dążenie za wszelką cenę do wygranej może oznaczać życie w samotności. Autorowi udało się wymalować znakomity obraz otaczającej nas rzeczywistości, gdzie siłą napędową jest chęć zdobywania coraz więcej i więcej. I jak inne książki tego autora również ta jest pełna sentencji wartych zapamiętania.
„Ludzie są wiecznie niezadowoleni. Kiedy mają niewiele, chcą więcej. Jeśli mają dużo, chcą jeszcze więcej. A kiedy już to osiągną, tęsknią za prostym, skromnym życiem, tyle tylko, że nic w tym kierunku nie czynią”.
Czasami dobrze jest spojrzeć na świat przez czyjeś okulary, w tym przypadku swoje okulary oferuje nam Coelho. Warto z nich skorzystać.
Małgorzata Dobosz, moderator DKK w Słubicach