Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Styczniowe spotkanie DKK Międzyrzecz odbyło się w mniejszym gronie uczestników z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego.
Bohaterką dyskusji była Maria Konopnicka – patronka 2022 Roku – jedna z najbardziej znanych polskich pisarek. O Marii Konopnickiej mówi się dość często, szkoda, że nie za sprawą jej twórczości, tylko życia osobistego.
Międzyrzeckie Klubowiczki chciały się przyjrzeć poetce jako kobiecie, która obok niewątpliwego talentu i wielu zalet, miała wady, słabości, wiodła bujne życie, była ciekawa świata i spragniona wiedzy. Chciałyśmy przedstawić prawdziwy portret Konopnickiej. Czy nam się udało? Nie. Pisarka bowiem dbała o swój wizerunek.
Konopnicka – przedstawiana jako „Matka Polka”, kobieta bez skazy – bywała wyklinana z ambon, porzuciła męża, jako matka nie sprawdzała się. My doceniamy jej literacki dorobek, działalność na rzecz praw kobiet i zaangażowanie w sprawy społeczne. Pisała dla dzieci, tworzyła piękną poezję dla dorosłych, oraz prace krytyczno – literackie. Zaliczany do klasyki utwór Rota był brany pod uwagę przy wyborze hymnu narodowego. Do dnia dzisiejszego jest uznawany za jedną z najważniejszych pieśni patriotycznych.
Klubowiczki DKK Międzyrzecz przed spotkaniem zapoznały się z życiorysem styczniowej bohaterki. Książki, z których korzystały, pisane były w różnych odstępach czasu, ale dzięki temu mogłyśmy porównać, jak zmieniało się pisanie o niej. Książki, które zostały wykorzystane do realizacji tematu to:
Jadwiga Słomczyńska, Maria Konopnicka, Łódź 1946.
Wanda Leopold, Maria Konopnicka, Warszawa 1954.
Alina Brodzka, Maria Konopnicka, Warszawa 1961.
Śladami życia i twórczości Marii Konopnickiej, Jan Baculewski (red.), Warszawa 1966.
Konopnicka wśród jej współczesnych. Szkice historycznoliterackie. Teresa Achmatowicz (red.), Warszawa 1976.
Jan Baculewski, Maria Konopnicka, Warszawa 1978.
Maria Szypowska, Konopnicka jakiej nie znamy, Warszawa 1985.
Iwona Kienzler, Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica, Warszawa 2014.
Podczas spotkania Klubowiczki przedstawiły wybrane przez siebie wiersze: Krystyna Kubiak – Zła zima, Marta Pluskota – A jak śpiewać…, Janina Gajewy – Stefek Burczymucha, Halina Wojciechowska – Rota, Halina Kania – W zimowy poranek, Danuta Borowiak – Taniec.
Pierwsze, co kojarzy się z Marią Konopnicką to Nasza szkapa, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Na jagody. A jej biografia to gotowy scenariusz na film! Nie będziemy zdradzać szczegółów z życia Konopnickiej. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z jej biografią – wciąż nie odkrytą do końca.
Renata DYLA
Katarzyna TERPIŁOWSKA
DKK MIĘDZYRZECZ