Spotkanie z “Łowcą jeleni”...
Listopadowe spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego już za nami. Tym razem mieliśmy przyjemność skupić naszą uwagę ...
O rozlicznych zajęciach, pasjach i pracy zawodowej 24 lutego 2014 r. opowiadał uczniom klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 20 Tomasz Kruczek. Autor kilku książek dla dzieci i młodzieży rozpoczynał swą karierę w szkole podstawowej. Najpierw były komiksy, a za sprawą pani od matematyki, która roznieciła pisarski płomień – scenariusze szkolnych imprez. Następnie były książeczki dla najmłodszych z serii „Julka i Kuba”. Wielkim sukcesem stała się książka dla dzieci „Biblijne wycieczki Zuzi owieczki”. Została przetłumaczona na kilkanaście języków m.in. afrykanerski w RPA, portugalski w Brazylii. Kolejną książkę o małych i wielkich problemach nastolatków „Miłość jest..” autor ceni sobie szczególnie, ponieważ została nagrodzona przez czytelników portalu Granice. W roku 2014 ukaże się jej druga część „Łagodność serc”. Natomiast powieść „Bitwa o gród Sędziwoja” to pierwszy tom młodzieżowego cyklu „Kroniki Łowców Przygód”, który porywa młodego czytelnika w fascynującą podróż w głąb czasu, splatając w oryginalną całość wartką akcję, ciekawych bohaterów i fascynujące tło historyczne. Akcja rozpoczyna się w 999 roku, tuż przed pielgrzymką cesarz Ottona III do grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie.
Oprócz literatury Tomasza Kruczka, jako pasjonata średniowiecza, zajmują od wielu lat rekonstrukcje historyczne i udział w turniejach rycerskich wraz ze swoją drużyną. Natomiast jako harcerza i animatora kultury, propagowanie aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży, szczególnie podczas warsztatów w osadzie w Czaplinku. Pisarz jest również współtwórcą makiet np. zamków z „Władcy Pierścieni” czy związanych z powieścią „Quo vadis”. Gra także w zespole muzyki dawnej, a z zawodu jest pedagogiem mediów i grafikiem komputerowym.
Gość spotkania zachęcał dzieci do odkrywania swoich pasji. Radził, by pogłębiali je i nie tracili czasu na siedzenie przed komputerem, bowiem życie jest o wiele ciekawsze niż wirtualny świat.
Jolanta Karaśkiewicz