Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Czym jest tajemniczo brzmiące „subpetrium” albo „szeleścień”? Czy wytwory atelii pajęczynowatej aspirują do miana dzieł sztuki? Co można znaleźć w głębi suchej łodygi? Uczestnicy spotkania z p. Michałem Książkiem poznali odpowiedzi 21 września 2023 r. Tego dnia autor „Atlasu dziur i szczelin” podzielił się z przybyłymi czytelnikami spostrzeżeniami dotyczącymi przyrody. W barwnych opisach znalazło się miejsce na poezję i prozę. Można było zauważyć, że p. Michał Książek dobrze czuje się zarówno w kreacjach poetyckich, jak i w opisach naukowych.
Urodzony w Oraczewie koło Sieradza reportażysta, podróżnik, kulturoznawca, inżynier leśnik i poeta zadebiutował „Nauką o ptakach” – książką, którą w 2015 r. zdobył tytuł laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i za którą był nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Natomiast za „Drogę 816” wyróżniono pisarza Nagrodą Literacką Gdynia. Inne tytuły tego autora to: „Jakuck. Słownik miejsca” i „Północny wschód”.
Spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. Zbigniewa Herberta składało się z dwóch części. Pierwsza stanowiła rozmowę dyrektora biblioteki p. Sławomira Szenwalda z p. Michałem Książkiem, okraszoną czytanymi fragmentami poezji i „Atlasu dziur i szczelin” oraz odpowiedziami na pytania czytelników zaciekawionych twórczością gościa. I to wtedy pojawiło się pojęcie „subpetrium” ujmujące w tłumaczeniu świat pod kamieniem oraz „szeleścień” zapożyczony z literatury innej autorki, tj. szeleszczący cień. P. Michał Książek przedstawił wiele barwnych faktów z życia ptaków i owadów, przekierowując uwagę na ich mikroświaty, które mają znaczenie dla całego ekosystemu, a nazywanie ich szkodnikami może być krzywdzące, zachęcał do refleksji.
W drugiej części spotkania uczestnicy przenieśli się do Parku Wiosny Ludów, gdzie odbył się spacer przyrodniczy. Przewodnikiem był sam autor „Atlasu dziur i szczelin”, a tych szczelin i dziur spacerowicze szukali do ostatnich promieni słońca. Odkryto nawet „wystawę prac” stworzonych przez atelię pajęczynowatą – grzyba z „wyobraźnią”. Niezwykle ciekawe opowieści ukazały Parku Róż w nowych odsłonach. Spacerowicze dostrzegli również interdyscyplinarność zaproszonego gościa, wyrażając nadzieję na ponowne spotkanie.
Pozycja „Atlas dziur i szczelin” Michała Książka z dedykacją autora będzie dostępna w bibliotece Zbigniewa Herberta już wkrótce. Zapraszamy.
tekst: Katarzyna Maciantowicz
foto: K. Maciantowicz, Krzysztof Szymkowiak