W pułapce agresji
28 marca 2025r. w Filii nr 11 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. ...
Czym jest tajemniczo brzmiące „subpetrium” albo „szeleścień”? Czy wytwory atelii pajęczynowatej aspirują do miana dzieł sztuki? Co można znaleźć w głębi suchej łodygi? Uczestnicy spotkania z p. Michałem Książkiem poznali odpowiedzi 21 września 2023 r. Tego dnia autor „Atlasu dziur i szczelin” podzielił się z przybyłymi czytelnikami spostrzeżeniami dotyczącymi przyrody. W barwnych opisach znalazło się miejsce na poezję i prozę. Można było zauważyć, że p. Michał Książek dobrze czuje się zarówno w kreacjach poetyckich, jak i w opisach naukowych.
Urodzony w Oraczewie koło Sieradza reportażysta, podróżnik, kulturoznawca, inżynier leśnik i poeta zadebiutował „Nauką o ptakach” – książką, którą w 2015 r. zdobył tytuł laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i za którą był nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Natomiast za „Drogę 816” wyróżniono pisarza Nagrodą Literacką Gdynia. Inne tytuły tego autora to: „Jakuck. Słownik miejsca” i „Północny wschód”.
Spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. Zbigniewa Herberta składało się z dwóch części. Pierwsza stanowiła rozmowę dyrektora biblioteki p. Sławomira Szenwalda z p. Michałem Książkiem, okraszoną czytanymi fragmentami poezji i „Atlasu dziur i szczelin” oraz odpowiedziami na pytania czytelników zaciekawionych twórczością gościa. I to wtedy pojawiło się pojęcie „subpetrium” ujmujące w tłumaczeniu świat pod kamieniem oraz „szeleścień” zapożyczony z literatury innej autorki, tj. szeleszczący cień. P. Michał Książek przedstawił wiele barwnych faktów z życia ptaków i owadów, przekierowując uwagę na ich mikroświaty, które mają znaczenie dla całego ekosystemu, a nazywanie ich szkodnikami może być krzywdzące, zachęcał do refleksji.
W drugiej części spotkania uczestnicy przenieśli się do Parku Wiosny Ludów, gdzie odbył się spacer przyrodniczy. Przewodnikiem był sam autor „Atlasu dziur i szczelin”, a tych szczelin i dziur spacerowicze szukali do ostatnich promieni słońca. Odkryto nawet „wystawę prac” stworzonych przez atelię pajęczynowatą – grzyba z „wyobraźnią”. Niezwykle ciekawe opowieści ukazały Parku Róż w nowych odsłonach. Spacerowicze dostrzegli również interdyscyplinarność zaproszonego gościa, wyrażając nadzieję na ponowne spotkanie.
Pozycja „Atlas dziur i szczelin” Michała Książka z dedykacją autora będzie dostępna w bibliotece Zbigniewa Herberta już wkrótce. Zapraszamy.
tekst: Katarzyna Maciantowicz
foto: K. Maciantowicz, Krzysztof Szymkowiak