Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
Już prawie w jesiennej scenerii Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim spotkał się 23 września 2022 roku celem omówienia dwóch (tym razem) książek, które Członkinie klubu czytały podczas wakacji. Pierwsza z tych książek to powieść Marii Nurowskiej pt. Listy miłości. Miłość i śmierć, wina i zagubienie oraz poszukiwanie własnej tożsamości – to główny temat książki. Historia miłości w czasach nienawiści i barbarzyństwa. Elżbieta Elsner zostaje w gettcie z ojcem. Podejmuje decyzję, która odmieni jej życie i cały światopogląd. Decyzje trudną i brzemienną w skutkach – zostaje prostytutką. Ma chleb za cenę godności. Kiedy (po śmierci ojca) wydostaje się z tego piekła i dostaje pomoc po drugiej stronie, nie ujawnia swojej prawdziwej tożsamości. Aż w końcu robi się za późno i żyje w strachu, poniżeniu i braku akceptacji samej siebie.
Autorka zastosowała ciekawą formę pamiętnika młodej dziewczyny, a potem kobiety, pisanego do męża. Książka dostarczyła wielu wzruszeń naszym Klubowiczkom. W dyskusji przewijały się głosy mówiące o tym, że nikt z nas nie ma prawa oceniać bohaterki, gdyż sam nie wie jakby się zachował gdyby znalazł się przed takimi wyborami. Nie jesteśmy w stanie nawet sobie wyobrazić co tak naprawdę czuje się w takiej chwili, jak bardzo jest się samotnym i trudno wybrać właściwe wyjście. A od demonów przeszłości można się nigdy nie wyzwolić.
Polecamy książkę Marii Nurowskiej do uważnego przeczytania i przemyślenia.
Drugą książką omówioną na spotkaniu była powieść Dziewczyna z Wenecji – Martina Cruz Smith’a także traktująca o czasach II wojny światowej, ale tym razem we Włoszech. Jest to powieść z gatunku romansów, gdzie dwoje ludzi zagubionych w szaleństwie wojny próbuje przeżyć i ocalić swoją miłość, taką która nie powinna się zdarzyć, ponieważ oboje bohaterów dzieli wszystko. Trzeba przyznać, że książka nie zachwyciła Klubowiczek. Stwierdzono, że akcja jest monotonna z dużą ilością bohaterów, którzy w większości nie odgrywają zasadniczej roli w powieści. Ani wątek miłosny nie został rozbudowany odpowiednio, a polityczne układy we współczesnych Włoszech też nie bardzo przejrzyście zostały przedstawione. Wygląda jakby autor nie do końca wiedział na czym skupić uwagę. Ale powieść ta traktuje o poświęceniu (Cenzo jednak ratuje Gulię) i przeciwstawianiu się losowi. Myślimy, że mimo wszystko warto się z nią zapoznać
Zofia Wydmuch-Badowska
Moderator DKK Ośno Lubuskie
Następne spotkanie Klubu : 21 października 2022 roku
czytamy – Moloch – Marka Krajewskiego