Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
22 maja 2018 r. w Filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiana była książka „Barcelońskie sny”, w której autorka – Nuria Pradas opisuje niezwykłą historię miłości i wojny przez pryzmat losów pracowników słynnego barcelońskiego domu mody Santa Eulalia.
Barcelona, 1917 rok – piękna Laia rozpoczyna staż w domu mody. Młoda i naiwna dziewczyna zakochuje się w nieodpowiednim mężczyźnie, który jest tam głównym projektantem. Romans owocuje nieplanowaną ciążą. Śmierć matki i ciąża to dla niej przyśpieszona lekcja dojrzewania. Jest pracowita i obdarzona silną osobowością. Szuka własnej drogi starając się przetrwać, mimo że los rzuca jej kłody pod nogi. Skupia się na pracy, sukcesie, zapominając o rodzinie. Człowiek uczy się na błędach i wyciąga konsekwencje, kiedy jest już za późno – tak było w jej przypadku.
W Santa Eulalia krzyżują się losy przedstawicieli wyższych sfer, burżuazji i robotników. Biedni walczą o przetrwanie, bogaci o zachowanie pozorów. Łączy ich życiowa pasja, z jaką kochają i cierpią oraz jedna, wielka tragedia – wojna domowa. Nuria Pradas złożyła hołd wszystkim tym, którzy nie wyjechali na wygnanie i pozostali, aby wspierać złamany kraj, pozbierać i zjednoczyć naród, który został zniszczony przez wojnę domową.
Pouczające było poznanie wojennego konfliktu z punktu widzenia katalońskiego narodu i przybliżenie świata mody i haute couture z początku XX wieku. Książka napisana jest zwięzłym językiem, całkowicie pochłania, czyta się ją lekko i błyskawicznie.
Jadwiga Łowkis
(klubowiczka)