Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Chcąc zrozumieć świat psa należy uświadomić sobie, że jest on zwierzęciem społecznym, który aby utrzymywać dobre relacje z grupą musi się z nią komunikować w sposób zrozumiały dla reszty. Niestety człowiek, który wprowadził psa w swoje życie i uznał jego jako swojego przyjaciela, zapomniał o tym, że pies jest psem i zachowuje się w odpowiedni dla niego sposób.
Mylna interpretacja lub niedostrzeganie sygnałów jakie wysyła pies prowadzą do wielu nieporozumień, frustracji, agresji między psem a człowiekiem, a także niestety i pomiędzy samymi psami.
Celem mojego wykładu, który odbył się 5 lutego br. w Filii nr 6 było zobrazowanie mowy ciała psa na przykładach. Wskazano, jak kompleksowo należy interpretować i spostrzegać sygnały, które pies wysyła całym ciałem, czyli postawą, mimiką pyska, ruchami ogona czy uszu, oczywiście nie wyłączając innych form komunikacji. Pamiętać należy, że emocje ujawniają się także poprzez wokalizację, komunikację chemiczną oraz dotyk.
Zacznijmy przyglądać się naszym psom w każdej sytuacji analizując co oznaczają poszczególne przekazy. Spróbujmy widzieć świat po psiemu. Dzięki temu lepiej poznamy jego emocje i nauczymy się odczytywać jego zamiary. Unikniemy przez to problemów związanych z jego obecnością w naszym życiu.
Anna Sobczak
(behawiorysta i treser psów)