Mrozowska Dagmara: Zagłada : tragedia Romów w XX wieku

 

 

 

 

 

Mrozowska Dagmara: Zagłada : tragedia Romów w XX wieku. – Szczecinek : Związek Romów Polskich ; Warszawa : Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, [2010] . – 28 s.,  il., 21 cm.
Seria: Romowie Wczoraj i Dziś

 

 

Fragment publikacji:

Z polecenia Mengelego tatuowano bliźniakom litery ZW (Zwilling). Zabitym dzieciom romskim obcinano głowy, po czym konserwowano w 40% roztworze wodnym aldehydu mrówkowego. Następnie wysyłano je do niemieckich instytutów medycznych. Bliźniaki romskie zabijane były przez Mengelego i jego współpracowników w I krematorium. Zbrodniarz ten zanim spalono ciała dzieci, poddawał je sekcji zwłok.
Romowie wyróżniali się ogromnym przywiązaniem do siebie, szczególnie w obrębie rodów. Do wzruszających scen dochodziło podczas rozdzielania rodzin. Towarzyszyło temu ogromne cierpienie i lament. Często zdarzało się, iż zdolni do pracy Romowie, odseparowani od rodziny wymykali się podstępnie do obozu romskiego, aby zobaczyć się ze swoimi najbliższymi. Z czasem zaczęto zatrudniać przy równaniu terenu także chorych Romów.
Co niedzielę przeprowadzano akcję odwszawiania tzw. Lasekontrolle. W związku z tym zmuszano ich do kąpieli, dezynfekowano zniszczone ubrania i przydzielano inne pozostawione przez zmarłych. Wiosną w 1944 roku wszystkim Romom obcięto włosy.
Dzieci,którychrodzicezostalizamordowaniprzezesesmanówprzebywały w osobnych blokach. Początkowo przydzielano im więcej jedzenia i mniej obdarte ubrania. Na skutek braku opieki ze strony dorosłych, ginęły.