Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
8 października 2020 roku w Filii nr 8 z dużą przyjemnością, choć nie bez epidemicznych obostrzeń, spotkał się po dłuższej przerwie Dyskusyjny Klub Książki, by omówić „Kuriera z Teheranu” Wojciecha Dutki. Książka stanowi drugą część cyklu o Antonim Mokrzyckim (cz. I pt. „Kurier z Toledo”, cz. III „Kurier z Tivoli” – w przygotowaniu), człowieku rzuconym przez los w niesamowity wir historii międzynarodowej w okresie drugiej wojny światowej.
Jako dyplomata w stopniu porucznika otrzymuje misję ukrycia bardzo cennych dokumentów dotyczących agentów polskiego wywiadu w ZSRR, zadanie ściśle tajne o najwyższym politycznie priorytecie i misji tej podejmuje się sumiennie i ofiarnie.
Autor powieści, historyk z wielką pasją i pisarz z dużym talentem narracyjnym, niezwykle lekkim piórem opisuje rzeczy niebywałe, okrutne i wstrząsające nie tracąc przy tym nic na wiarygodności postaci. Ludzie opisywani przez Dutkę to najczęściej wielkie i pomniejsze figury szachowe historii, tryby i trybiki ogromnej machiny dziejów. Z drugiej jednak strony, co ciekawsze i nieoczywiste, ludzie ci posiadają spotykane wszędzie rozmaite cechy charakteru, kombinacje cech osobowości i przeżyć wewnętrznych potrafiące niekiedy przesądzić o losach narodów od tych ludzi zależnych. I nie ma w powieści postaci jednoznacznych, każdy może okazać się bohaterem, każdy może stać się zdrajcą.
Książkę zdecydowanie warto polecić nie tylko pasjonatom historii, ale przede wszystkim osobom, które zamierzchłe dzieje kojarzą jedynie z zestawieniem suchych dat i faktów i nie są nią szczególnie pochłonięte. Nasze klubowiczki to z przekonaniem potwierdzają.
Szembek Marta