Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
W upalne popołudnie 23 czerwca 2023 roku Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim, na ostatnim spotkaniu przed wakacjami, rozmawiał o książce Renaty Czarneckiej ,, Dwa królestwa, jedna krew”.
Powieść rozpoczyna nową serię o kobietach z rodu Andegawenów, najpotężniejszej dynastii w średniowiecznej Europie. To powieść o silnych władczyniach, które potrafiły być sprytne, przebiegłe i często współrządziły z mężczyznami. Autorka buduje intrygę na zestawieniu walki o władzę, po którą sięgają dwie kobiety. Jedna z nich – Piastówna Elżbieta – postawi świat na głowie, aby ukarać wiarołomną i rozpustną Joannę I, królową Neapolu i żonę jej syna. Bo nareszcie można było poczytać o kobietach na pierwszym planie. Podobało się rzetelne i bogate w szczegóły opisanie ówczesnych obyczajów (zakulisowe działania dworskie, gdzie trucizna, obmowa i przekupstwo to powszechne sposoby sprawowania władzy). Ukazanie specyficznego pojmowania religijności (bogaci mogli zmazać swoje winy budując kościoły, a biedni nie mogli się doczekać zadośćuczynienia swoich krzywd, a także korzystanie z usług astrologów). Krytycznie wypowiadano się na temat zależności koronowanych głów od papieża, co prowadziło najczęściej do wojen nie tylko sąsiedzkich. A już postępowanie wobec dzieci władców obojga płci jawi nam się jak istny horror.
Dobrze się czytało. Powieść kończy się tak, że nie wiemy czy pomimo pozytywnego wyroku papieża dla Joanny, uda się jej osiągnąć porozumienie z krewnymi z Węgier. Dalsze losy głównych bohaterek poznamy w drugim tomie, gdzie przeczytamy jak do walki stają mściwi królowie i nie mniej okrutne królowe. Warto przypomnieć sobie jak dawniej walczono o władzę.
Zofia Wydmuch-Badowska
Moderator DKK Ośna Lubuskiego
Następne spotkanie: 22 września 2023 roku.
Czytamy: Izy Klementowskiej – ,,Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów”
Bartosza Szczygielskiego – ,,Winni jesteśmy wszyscy”.