03.09.2016

Narodowe Czytanie 2016 w Kostrzynie nad Odrą. Poczytaliśmy już po raz czwarty!

W sobotnie popołudnie, 3 września, byliśmy jedną z ponad 2000 miejscowości w całej Polsce oraz za granicą, w której rozbrzmiewały słowa „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.
Już po raz czwarty włączyliśmy się w „Narodowe Czytanie”, akcję zainicjowaną przez byłego Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a od dwóch lat pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, mającą na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Podobnie jak trzy poprzednie akcje, tak i tegoroczna odbyła się w Parku Miejskim.
Burmistrz Miasta Andrzej Kunt i Dyrektor biblioteki Anna Denczew serdecznie powitali zgromadzoną publiczność, po czym odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym to prezydent pisze: „Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą. Bądźmy tego dnia razem niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, czytajmy w gronie rodziny, znajomych, kolegów, organizujmy własne spotkania z „Quo vadis”. Niech w Państwa miejscowości również wybrzmią słowa, które sto dwadzieścia lat temu wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty”. I po tych słowach rozpoczęło się kostrzyńskie Narodowe Czytanie.
W rolę prowadzących wcieliło się dwoje członków Młodzieżowego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece: Kasia Ławońska i Igor Mihułka, którzy czuwali nad całością wydarzenia.
Jako pierwsi wystąpili młodzi aktorzy z Teatru STOP-KLATKA działającego przy Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Anny Żytkowiak. Zaprezentowali oni scenę z jednoaktówki „Zagłoba Swatem” Henryka Sienkiewicza. A publiczności z każdą minutą stale przybywało. Jako drudzy wystąpili studenci kostrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy odczytali fragment „Jak doszło do uprowadzenia Ligii?”. Ogromne brawa nie tylko za nienaganną dykcję, ale i za piękne stroje i wielkie zaangażowanie. Kolejni byli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego już ponad 6 lat w naszej bibliotece. Klubowicze już w ubiegłym roku aktywnie włączyli się do akcji, w tym roku ponownie nie zawiedli i fantastycznie się przygotowali. Odczytali fragment „Co zaszło między Ligią a Winicjuszem w pałacu cezara”. Wielkie brawa za niezwykłą kreatywność i niebanalne stroje. Spore poruszenie wśród publiczności wzbudził występ dziecięcej grupy teatralnej – uczestników warsztatów „Wakacje z KCK” pod kierunkiem Pani Justyny Streichsbier. Młodzi aktorzy brawurowo odczytali fragment „Rzym się pali” czym podbili serca wszystkich zgromadzonych. Następnie wystąpili członkowie Klubu Początkującego Internauty działającego w naszej bibliotece, którzy zawodowo zinterpretowali fragment „Chrześcijanie fałszywie oskarżeni”. Ostatni fragment „Quo vadis, Domine?” z wielkim entuzjazmem odczytali członkowie bibliotecznego Klubu Młodych Książkożerców. Pierwszą część wydarzenia zakończył występ Katarzyny Olejnik, która tak zachwyciła publiczność wykonaniem piosenki Michała Bajora „Quo vadis, Domine?”, że została poproszona o bis.
W części drugiej przeprowadziliśmy zaległy konkurs, który z powodu pogody nie mógł odbyć się podczas czerwcowego rajdu „Odjazdowa Biblioteka” 2016. Do konkursu zgłosiło się 12 uczestników rajdu, którzy w pierwszej rundzie zmagali się z pytaniami z wiedzy czytelniczej, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i o pszczelarstwie. Żeby móc wyłonić osoby do rundy drugiej–finałowej potrzebna była dogrywka, polegająca na jak najszybszym przejściu wokół fontanny z… książką na głowie. W tej rundzie każdy z uczestników otrzymał zestaw nagród ufundowanych przez Matras Księgarnie, Księgarnię Wena, Park Narodowy „Ujście Warty” i Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą. W finale uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat parków narodowych w Polsce, ekologii i ochrony środowiska. Wszystkie pytania konkursowe zostały sprawdzone pod względem merytorycznym przez specjalistów w danych dziedzinach. Osoby, które zajęły miejsce 3, 4 i 5 otrzymały zestawy nagród ufundowane przez Salon Rowerowy „Relax” w Kostrzynie nad Odrą. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca był rower dziecięcy ufundowany przez firmę ICT Poland. Główną nagrodą był rower miejski z autografem Oli Cieślak – pisarki dla dzieci, która jechała nim podczas czerwcowego rajdu. Rower ufundował Salon Rowerowy „Relax” w Kostrzynie nad Odrą. Szczęśliwi zwycięzcy odebrali swoje nagrody, a my przystąpiliśmy do wręczenia statuetek dla najmłodszych i najstarszych uczestników rajdu. Statuetki ufundował MOSiR w Kostrzynie nad Odrą. Nie zapomnieliśmy też o czymś dla publiczności. Przygotowaliśmy książki, które czekały na swoich nowych właścicieli. Akcja bookcrossingowa cieszyła się sporym zainteresowaniem, co bardzo nas cieszy. Dodatkowo każdy mógł otrzymać okolicznościowy stempel przysłany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Narodowe Czytanie 2016 przeszło już do historii, a my zapraszamy Państwa serdecznie w przyszłym roku.
Malwina Smycz – Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą

 Materiał MBP w Kostrzynie nad Odrą
Oprac. W. Żurawski