Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Lato minęło, czas wakacyjny dobiegł końca – więc nastał czas na jesienną lekturę i powrót do cyklicznych spotkań. Dyskusyjny Klub Książki w Ośnie Lubuskim na spotkaniu 27 września 2024 roku omawiał książkę pt. „Okiem Markizy” Monique LaRue.
Saga rodzinna osadzona w realiach kanadyjskiego sporu o tożsamość rdzennych użytkowników języka francuskiego przybliżające historię mieszkańców regionu Quebec.
Monique Larue rozprawia się z wizerunkiem Kanady jako państwa wiecznej szczęśliwości, gdzie osoby o różnym kolorze skóry wymieniają na ulicy serdeczne uśmiechy. Na przykładzie rodziny Cordinal jako jednej z wielu podstawowych wspólnot, na których w socjologicznym ujęciu opiera się funkcjonowanie całego społeczeństwa, autorka pokazała nam złożoność procesów jakie dokonały się na terenie Kanady w drugiej połowie XX wieku.
Markiza Simon, główna bohaterka i narratorka powieści pozostaje w konflikcie ze swoimi braćmi w kwestii referendum w sprawie niepodległości Quebecu.
Zdaniem Klubowiczek książka bardzo trudna w czytaniu i odbiorze skomplikowanych realiów współczesnej Kanady. Odniosły wrażenie jakby to była praca „prawie naukowa”. Dobrze, że czytałyśmy ją w czasie wakacji, było dużo czasu żeby „ przebrnąć” przez tą lekturę.
Nie jesteśmy zachwycone i po następne książki tej autorki nie sięgniemy. Jednocześnie możemy polecić powieść każdej osobie zainteresowanej skąd się wziął ten francuski w Kanadzie, jakie są dzieje tej prowincji nad rzeką św. Wawrzyńca.
Zofia Wydmuch-Badowska
Moderator DKK w Ośnie Lubuskim
Następne spotkanie :
25 października 2024 r. o godzinie 17:00
Czytamy : Paulina Reiter „ Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej- Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo. ”