Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
„Wina wcale nie jest czymś oczywistym. To nie tak, że albo jest, albo jej nie ma. Wina i zbrodnia nigdy nie są czarno – białe.”
21 czerwca 2022 r., na ostatnim przed przerwą letnią spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 rozmawialiśmy o książce, która „wakacyjna” nie jest. Magdalena Majcher napisała powieść „Małe zbrodnie” na podstawie autentycznych wydarzeń z 2000 roku. Taka epicka forma sprawia, że jako czytelnicy możemy wczuć się w klimat tamtych wydarzeń. Historia jest mocna i brutalna. Aż trudno uwierzyć, że jest prawdziwa, bo wyszła na jaw za sprawą anonimowego listu do prokuratury.
Autorka zmieniła dane bohaterek, ale fakty pozostały. Pokazała małe wiejskie środowisko wschodniej Polski. Społeczność, w której nawet jeśli ktoś się czegoś domyśla lub wie, to przymyka oczy. Natomiast kiedy wyjdzie na jaw jakaś krzywda czy zbrodnia, wyrok wydawany jest błyskawicznie. „Media” niestety służą takiej ocenie i bezrefleksyjnie rozpowszechniają sensacyjne fakty. A los danego człowieka, przyczyny danej sytuacji…?
Dyskusja o tej powieści i wielu wątkach z nią związanych była bardzo ożywiona, a podsumowanie dość niekorzystne dla nas – wolimy się nie wtrącać w myśl zasady, że każdy ma prawo do prywatności.
Następne spotkanie DKK w Filii nr 1 zaplanowane jest na 27 września o godz. 16.00. Rozmawiać będziemy o książce „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek.
Zapraszamy!