“NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 95

Wykład dr. Marka Golemskiego: „Najstarsze księgozbiory na Ziemi Lubuskiej”.

Przegląd zasobów bibliotek kościelnych we Frankfurcie nad Odrą i Ośnie Lubuskim był motywem przewodnim kolejnego nowomarchijnego spotkania ze słuchaczami. Gościem książnicy w dn. 18 września 2012 roku był dr Marek Golemski, badacz średniowiecznej historii Kościoła, w tym dziejów Biskupstwa Lubuskiego.

Prelegent przedstawił genezę pierwszych księgozbiorów dokumentujących rozwój chrześcijaństwa i organizacji kościelnej na Ziemi Lubuskiej. Najstarszy znany i odnotowany w historiografii kościelnej zbiór dotyczący wspomnianego regionu liczył 22 woluminy, jego fundatorem był biskup Apeczka z Ząbowic. Kolejne powstawały wraz z postępami chrystianizacji w terenie, przy czym największą zasobnością mogły współcześnie poszczycić się kościoły: NMP we Frankfurcie nad Odrą (32 pozycje przechowywane do 1939 roku) oraz św. Jakuba w Ośnie Lubuskim (70 woluminów będących na stanie parafii do 1952 roku).

Dr Marek Golemski kolejno omówił zasoby dwóch przykościelnych bibliotek. Na księgozbiór każdej z nich złożyły się obowiązkowo różne wydania Biblii oraz pozycje z takich dziedzin jak: liturgia, teologia, filozofia, prawo kanoniczne, wiedza o naturze, wiedza o społeczeństwie czy tzw. varia (słowniki i gramatyka).

Wykład poparty tabelkami i zdjęciami zamknęła dyskusja. W jej trakcie słuchacze mieli sposobność wypytania prelegenta m.in. o losy księgozbioru ośnieńskiego.