“NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 101
Wykład dr. Marcelego Tureczka: „Pamięć i tożsamość na Ziemi Lubuskiej”, 26 marca 2013 roku.
O związkach z Ziemią Lubuską jej byłych i obecnych mieszkańców opowiadał 26 marca 2013 roku międzyrzecki historyk i regionalista dr Marceli Tureczek. 101 wykład poświęcony powyższemu zagadnieniu wysłuchało w gmachu WiMBP w Gorzowie blisko 50 osób.
Prelegent przedstawił stopień zintegrowania z Ziemią Lubuską zarówno osób przybyłych w celu jej zasiedlenia po 1945 roku jak i pokolenia urodzonego już na tych ziemiach. Dla repatriantów z Kresów Wschodnich adaptacja i przystosowanie się do nowych warunków zabrały dużo czasu. I choć gospodarczo i ekonomicznie wrośli w pejzaż ziem nadodrzańskich to jednak mentalnie i uczuciowo są związani z terenami, które przymusowo musieli opuścić. Wśród pokolenia urodzonego już na Ziemi Lubuskiej zauważa się większe przywiązanie do regionu, aczkolwiek o stopniu tożsamości decydują dziś w dużym stopniu względy ekonomiczne (temat ten w trakcie późniejszej dyskusji szczegółowo poruszył Jerzy Sygnecki).
Dr Marceli Tureczek omówił także stosunek Niemców – byłych mieszkańców tych terenów, jak również ich dzieci urodzonych w powojennych realiach na zachód od Odry. Przedstawił różne niemiecko-polskie inicjatywy, które mają za zadanie kultywowanie historycznej pamięci oraz kulturowego dorobku obu społeczności. Ślady działalności można odnaleźć obecnie w postaci pomników i pamiątkowych tablic fundowanych znamienitym obywatelom związanym z daną miejscowością bądź regionem czy wspólnej opieki nad cmentarzami.
Podsumowaniem wystąpienia była blisko godzinna dyskusja. W jej trakcie słuchacze opowiadali o swoich związkach z Ziemią Lubuską żywo polemizując z argumentami przedstawionymi przez prelegenta.