“NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 106

Wykład dr. Grzegorza Jacka Brzustowicza: "Marsz szwedzkich najemników przez Pomorze i Nową Marchię w 1627 roku”, 29 października 2013 roku.

Epizod szwedzkiej kampanii przeciwko Rzeczpospolitej przełomu 1626/27 roku przedstawił zgromadzonym w gorzowskiej książnicy słuchaczom dr Grzegorz Brzustowicz. Związany z Choszcznem historyk i regionalista szczegółowo omówił operacje szwedzkich wojsk najemnych w granicach Księstwa Pomorskiego i Nowej Marchii zakończone klęską agresora w bitwie pod Czarnem (Hamersztynem) 17 kwietnia 1627 roku.

Prelekcji towarzyszyła niezwykle starannie przygotowana prezentacja zdjęciowa i filmowa. Za jej pośrednictwem zgromadzeni mogli naocznie przekonać się o liczebności i wartości bojowej zaciągu oddziałów najemnych (głównie Niemców i Szkotów) w służbie króla szwedzkiego.

Dokumentacja faktograficzna efektownie dopełniała wykład dr. Grzegorza Brzustowicza. Historyk drobiazgowo zreferował działania wojsk pułkowników Streiffa i Teufla na omawianym obszarze począwszy od wtargnięcia trzytysięcznego kontyngentu na wysokości Schwedt w granice Nowej Marchii. Początkowo nie niepokojeni przez nikogo Szwedzi przemieszczali się wzdłuż linii Chojna-Swobnica-Pyrzyce-Stargard w kierunku Tczewa i Pucka. Pod Czarnem dalszą drogę szwedzkim najemnikom zamknęły wojska koronne hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Oblężeni przez Polaków napastnicy przyjęli bitwę, którą ostatecznie przegrali.

Niezwykle interesujący wykład zamknęła dyskusja. Słuchacze wypytywali m.in. o postawę lisowczyków oraz dostępne źródła i dokumenty dotyczące omawianego tematu. Zarówno te jak i pozostałe wątpliwości opatrzone zostały wyczerpującym komentarzem prelegenta.