“NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 111
Wykład dr. Karstena Holste: „Pruscy junkrzy i państwo pruskie w pierwszej połowie XIX wieku – wyjątkowość rozwoju w Nowej Marchii”, 22 kwietnia 2014 roku.
Dążenia obszarników ziemskich oraz chłopów do ustanowienia własnej reprezentacji stanowej w nowomarchijskich rejencjach omówił w trakcie kwietniowego spotkania wykładowca Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg dr Karsten Holste. Wygłoszoną w języku niemieckim prelekcję (tłumaczoną przez regionalistę Roberta Piotrowskiego) wysłuchało blisko 40 osób, w tym goście z zaprzyjaźnionego z książnicą Stiftung Brandenburg z Fürstenwalde, z kuratorem Karlem-Christophem von Stünzner-Karbe na czele.
Niemiecki historyk przedstawił założenia reform uwłaszczeniowych przeprowadzonych na terenie Prus w 1807 roku i ich wpływu na sytuację drobnych właścicieli ziemskich oraz bogacących się ich kosztem obszarników. Zmiany w prawie własności skutkujące przejęciem przez junkrów prawie jednej trzeciej gruntów prostego chłopstwa zaowocowały wzrostem napięć społecznych. Obie strony podjęły starania celem wyłonienia przedstawicieli broniących ich interesów w poszczególnych rejencjach Nowej Marchii także wobec pruskiej administracji państwowej. Niebagatelną rolę w zmaganiach z biurokracją odegrali Ludwig von Gerlach czy Friedrich von Mühlheim, których sylwetki dr Karsten Holste pokrótce przybliżył.
Prelekcję wzbogaconą starannie opracowaną prezentacją map i zdjęć zwieńczyła ponad godzinna dyskusja. Ilość zadanych gościowi pytań oraz ich zróżnicowanie świadczyły o wielkim zainteresowaniu wśród miejscowych regionalistów i słuchaczy poruszaną na wykładzie tematyką.