Od zabawy i słuchania do czytania R...
Ależ to była niesamowicie przerażająca przygoda! Dnia 29.10.2024 r. podczas zajęć „Od zabawy i słuchania ...
Wykład ks. bp. Mirosława Woli: „Dzieje parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gorzowie Wielkopolskim po 1945 r.”; 27 października 2014 roku.
W dniu 27 października 2014 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta odbyła się prelekcja pt. ,,Dzieje parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gorzowie Wlkp. po 1945 r.”. w ramach cyklu Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie”. W roli referenta wystąpił ks. bp Mirosław Wola od 1998 r. związany z parafią Ewangelicką w Gorzowie Wielkopolskim, Ewangelicki Biskup Wojskowy – Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.
Swoje wystąpienie ks. bp Mirosława Wola poprzedził krótkim wstępem nt. dziejów reformacji oraz nauki kościoła luterańskiego w Polsce, następnie przedstawił dzieje kościoła ewangelicko-augsburskiego w Landsbergu (do roku 1945 ewangelicy stanowili większą część mieszkańców Landsberga), następnie omówił dzieje parafii Ewangelicko-Augsburskiej po wojnie, kiedy wszystkie kościoły ewangelickie zostały przejęte przez katolików.
Prelegent podzielił historię parafii ewangelicko-augsburskiej w Gorzowie na trzy okresy. Pierwszy – lata 1945-1960 to trudne początki formowania się na nowo parafii ewangelickiej w Gorzowie Wlkp. Głównym problemem wówczas był brak stałego miejsca kultu, nabożeństwa odbywały się w domach i prywatnych mieszkaniach. Prelegent omówił problemy duszpasterzy, którzy świadczyli posługę w kilku, rozrzuconych w promieniu kilkunastu kilometrów miejscowościach i wiernych, którzy musieli dojeżdżać do większych parafii. Omówił również sylwetki pierwszych duszpasterzy, którzy świadczyli posługę na ziemi gorzowskiej.
Lata 1960-1985 to czas tworzenia parafii. W roku 1964 przekazano ewangelikom kaplicę przycmentarną – dzisiejszy Kościoł św. Trójcy przy ul. Walczaka 18. W tych latach trwają prace remontowe oraz odbywa się poświecenie kaplicy Słowem Bożym.
Cezurą trzeciego okresu rozwoju parafii jest rok 1985, wówczas stałym duszpasterzem został ks. Tadeusz Holesz, parafia otrzymała stałą siedzibę przy ul. Obotryckiej 6 oraz Drzymały 13. Prelegent opowiedział również o bieżącej działalności parafii Ewangelicko-Augsburskiej na terenie Gorzowa, która oprócz nabożeństw organizuje również lekcje religii, projekty wypoczynkowe dla dzieci, współpracuje z innymi parafiami na terenie Niemiec, a także udziela się na rzecz wspólnego dialogu w Polskiej Radzie Ekumenicznej.
Ponad godzinny wykład zamknęła dyskusja, w której prelegent odpowiadał na pytania dotyczące różnic między kościołem rzymskokatolickim a ewangelicko-augsburskim i ewangelicko-reformowanym.