Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
Wykład prof. Czesława Osękowskiego: „Budowanie tożsamości lubuskiej” ; 28 lutego 2017 r.
Gościem lutowego spotkania z cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie” był prof. Czesław Osękowski, który omówił kwestię tożsamości lubuskiej.
Czy istnieje coś takiego jak tożsamość lubuska? Jeśli tak, to z jakich elementów się składa? – Na te i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć prof. Osękowski, ceniony historyk, zdobywca Wawrzynu Naukowego za 2016 r., były rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. W swoim wystąpieniu przywołał wiele materiałów, wskazujących na to, mimo zmian administracyjnych, Ziemia Lubuska na stałe wpisała się w krajobraz regionalny Polski. Również jej mieszkańcy z coraz większą pewnością odnoszą się do siebie jako Lubuszan. Mimo różnic i animozji między Gorzowem a Zielona Górą, mieszkańców obu miast łączy wspólne doświadczenie historyczne i społeczne. Tym samym można mówić o wykształceniu się tożsamości lubuskiej.
Wykład prof. Osękowskiego cieszył się sporym zainteresowaniem. Wśród słuchaczy znaleźli się m.in. studenci kulturoznawstwa gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Spotkanie było zarazem promocją i podsumowaniem projektu pt. „25 lat wspólnych badań nad pograniczem polsko-niemieckim”, realizowanego przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W ramach projektu ukazała się książką poświęcona dotychczasowemu dorobkowi badawczemu regionu pogranicza. Partnerem projektu jest Stiftung Brandenburg.