„NOWA MARCHIA – PROWINCJA ZAPOMNIANA – ZIEMIA LUBUSKA – WSPÓLNE KORZENIE” – 154

Wykład dr Bożeny Grabowskiej pt. „Malarstwo i rzeźba sakralna okolic Gorzowa Wielkopolskiego”; 25 września 2018 r.

Wykład dr Bożeny Grabowskiej pt. „Malarstwo i rzeźba sakralna okolic Gorzowa Wielkopolskiego”; 25 września 2018 r.

Uczestnicy 154 spotkania z cyklu „Nowa Marchia…” wysłuchali wykładu dr Bożeny Grabowskiej, historyk sztuki, zawodowo związanej z delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Prelegentka przybliżyła zgromadzonym tematykę zabytkowego malarstwa i rzeźby, stanowiących nieodłączny element wyposażenia kościołów w Gorzowie Wielkopolskim i okolicach.

We wstępie dr Grabowska wskazała na zmiany wyznaniowe i kulturowe interesującego obszaru. Podkreśliła, iż wiele elementów wyposażenia obiektów sakralnych, zaraz po II wojnie światowej utraciło swoją pierwotną formę – a niekiedy i przeznaczenie. Z dzisiejszego punktu widzenia, kwestia dostosowywania wnętrz protestanckich świątyń do celebracji kultu katolickiego budzi kontrowersje, lecz z drugiej strony, nie wypada to najgorzej w obliczu zagrożenia całkowitego unicestwienia.

Podczas wykładu słuchacze odbyli podróż po osiągnięciach artystycznych skrywanych przez wybrane kościoły Gorzowa Wielkopolskiego i okolic (m.in. Marwice, Karnin, Deszczno, Wawrów). I chociaż wiele z tych obiektów pozbawionych jest autorstwa, to często formą, treściami i wykonaniem zaświadczają o wysokiej klasie rzemieślników, którzy – jak zaznaczyła dr Bożena Grabowska – często wywodzili się z miejscowej ludności. Wystąpieniu towarzyszyły liczne przykłady z terenu oraz pokaźny materiał ilustracyjny, zaś po wykładzie tradycyjnie nie zabrakło dyskusji.