08.09.2011

Nowa siedziba biblioteki w Dąbroszynie

13 sierpnia została otwarta Świetlica Środowiskowa w Dąbroszynie – społeczno-kulturalne centrum wsi. Budynek jest duży, będą się w nim odbywać imprezy kulturalne, zebrania i uroczystości. Ma w niej siedzibę Koło Gospodyń Wiejskich i biblioteka – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. Placówka nasza otrzymała nowe regały i ladę biblioteczną, a zajmuje pomieszczenie wypożyczalni i niewielki magazyn -archiwum. Problemem jest brak dostępu do Internetu, więc dwa zestawy komputerowe otrzymane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek nie są w pełni wykorzystane. Mamy nadzieję, że niebawem Telekomunikacja Polska połączy je ze światem.
Wieś z 750-letnią historią
Początki Dąbroszyna „toną w mrokach dziejów”. Na kartach historii pisanej wieś pojawia się w niedługo po lokowaniu Gorzowa (niem. Landsbergu) przez margrabiów brandenburskich z dynastii askańskiej (1257). Askańczycy dążyli do przejęcia kontroli nad ważną dla nich drogą między Kostrzynem a Gorzowem. Większość leżących przy niej wsi należała do zakonu templariuszy. Strony zawarły porozumienie, na mocy którego zakonnicy zrzekli się na rzecz margrabiów kilku miejscowości, m. in wsi Tamprosowe – dzisiejszego Dąbroszyna. W dokumencie z 31 grudnia 1262 roku zostało napisane:
My, brat Widekinus, mistrz zakonu templariuszy w Niemczech i Slawii pragniemy, by wszystkim wierzącym w Chrystusa znane było to ustalenie (…) że co się tyczy sporu, który miał miejsce między dostojnymi książętami Johannem i jego bratem Ottonem, margrafami brandenburskimi z jednej strony, a braćmi naszego zgromadzenia z drugiej (…) szczerze i polubownie zawarliśmy porozumienie (…) [na mocy którego] za radą i wolą braci naszych darowaliśmy tym margrafom  (…) wsie Glöznitz, Warnik, Tamprosowe, Pudignowe i Witze (…) z ich przywilejami i korzyściami jakie do tej pory posiadaliśmy.
Co się działo przed wystawieniem cytowanego dokumentu? Opowiada o tym legenda „Jak powstał Dąbroszyn” pióra Eryka Adamcewicza, ucznia miejscowej Szkoły Podstawowej. Opowiada historią dzielnego drwala Roszyna, który pokonał wielki dąb, z którym nikt sobie nie mógł poradzić. Na pamiątkę dębu Roszyna wieś otrzymała nazwę Dąbroszyn. Eryk otrzymał za tę opowieść nagrodę w ogłoszonym przez bibliotekę konkursie literackim „O pióro kruka Pankraczego”.  Dzieci, które uczestniczyły w otwarciu Świetlicy Wiejskiej, otrzymały tę historię w formie zbindowanego maszynopisu z miejscami na samodzielne ilustracje. Publikacja należy do cyklu wydawanych przez bibliotekę „Bajek (jak) malowane”.
Otwarcie świetlicy zainaugurowało obchody 750-lecia pierwszej pisemnej wzmianki. Ksiądz proboszcz poświęcił ufundowany przez mieszkańców głaz z napisem „750 lat wsi Dąbroszyn”, a witnicka biblioteka przygotowała wystawę poświęconą historii wsi. Składa się ona z dziesięciu plansz opowiadających o polskich i niemieckich czasach, przedstawiających wydawnictwa poświęcone Dąbroszynowi oraz przedwojenne i współczesne pocztówki.
Władysław Wróblewski – Dyrektor MBP w Witnicy