Nowe wsparcie dla partnerstw dla I i II rundy PRB
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, rozpoczyna realizację programu edukacyjnego wsparcia dla partnerstw bibliotek I i II rundy Programu Rozwoju Bibliotek.
Jeżeli chcecie: • rozwijać i/lub ożywić funkcjonującą już w Waszych środowiskach współpracę partnerską, • dowiedzieć się jak diagnozować i skutecznie odpowiadać na problemy społeczności lokalnej, • nawiązać kontakty i zaangażować do działania przedstawicieli samorządu, firm prywatnych, organizacji pozarządowych oraz innych liderów lokalnych, • zdobyć kompetencje konieczne do pełnienia funkcji lidera partnerstwa, • sprawnie rozwiązywać problemy w grupie partnerskiej – serdecznie zapraszamy do udziału w nowym programie wsparcia dla partnerstw!
Korzyści z udziału w programie: • bibliotekarze zyskają nowe umiejętności, dzięki którym będą mogli lepiej wspierać społeczność lokalną w rozwiązywaniu problemów, a ich współpraca z różnymi środowiskami będzie prostsza i efektywniejsza; • w bibliotece pojawią się nowi goście i użytkownicy, dzięki zaangażowaniu lokalnych liderów i we współpracy z nimi możliwe będzie zrealizowanie nowych pomysłów na działalność; • mieszkańcy gminy będą mogli włączyć się w proces podejmowania nowych inicjatyw razem z przedstawicielami samorządu, firmami prywatnymi, czy społecznikami; • miejscowości staną się bardziej atrakcyjne, zarówno dla mieszkańców, jak i gości.
Uczestnicy biorący udział w projekcie otrzymają: 1. profesjonalne wsparcie doświadczonych animatorów CAL obejmujące dwie wizyty w partnerstwie poświęcone: wybranemu tematowi edukacyjnemu, analizie problemu lub potrzeby lokalnej, strategicznego kierunku rozwoju, analizie potencjału partnerów (dotychczasowych i potencjalnych), 2. dwudniowe wizyty studyjne między partnerstwami (także spotkania z partnerstwami spoza PRB) funkcjonującymi w różnych obszarach – spotkania z reprezentantami samorządu, biznesu, organizacji pozarządowych dotyczące różnych metod pracy w środowisku lokalnym zawierające program edukacyjny, 3. seminarium podsumowujące dla liderów partnerstw, czyli dwóch przedstawicieli instytucji/organizacji tworzących partnerstwo (w tym bibliotekarza). Ponadto, trzy najlepiej funkcjonujące, najbardziej aktywne partnerstwa otrzymają możliwość przygotowania klipu/spotu promującego, prezentującego ich osiągnięcia! Aby wziąć udział w programie wystarczy zrealizować scenariusz spotkania partnerów – tych współpracujących lub potencjalnych, który zostanie udostępniony już niebawem! To właśnie refleksje i wnioski z tego spotkania będą kryterium kwalifikacji do programu. Dodatkowo, w lutym 2014 r. wszystkie zainteresowane biblioteki będą mogły skonsultować się z ekspertami na labib.pl (portal społecznościowy dla bibliotekarzy) oraz wziąć udział w webinariach (seminariach internetowych), które pomogą w odświeżeniu informacji i zdobyciu nowej wiedzy nt. pracy w grupach partnerskich. Na wszelkie pytania dotyczące możliwości uczestnictwa i realizacji programu odpowiedzą: Aleksandra Kaliszewska, Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej CAL, e-mail: @..">@.., tel: 607 748 024 oraz Magdalena Krasowska-Igras, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, e-mail: .@..">.@.., tel: 722 002 015.[w.ż.]