ZDZITOWIECKI Wincenty
ZDZITOWIECKI Wincenty Urodził się 1.01.1941 r. w Listopadówce w wołyńskie. Zmarł 8.04.2007 r. ...
pseudonim M. Solitaire Solitar
Urodził się 1.10.1817 r. w Żarach (Sorau), zmarł 17.04.1869 r. w Landsbergu. Początkowo kształcił go ojciec – Joseph Emil Nürnberger. W 1829 r. przeniósł się z rodziną do Landsberga. Od 1832 r. uczęszczał do Gimnazjum w Szczecinie, między 1838 a 1842 r. studiował w Berlinie medycynę i w 1843 r. otrzymał tytuł doktora medycyny. W tym samym roku osiadł w Landsbergu jako praktykujący lekarz.
W książce adresowej z 1863 r. określony jest jako lekarz ubogich. Rozległe podróże wiodły go już podczas studiów przez Niemcy, Holandię, Istrię, Włochy i Szwajcarię. W 1840 r. po raz pierwszy drukiem ukazały się jego wersy w „Album der Boudoirs”, dodatku do czasopisma „Europa”, które wydawane było przez Augusta Lewalda. W nich opiewa Nürnberger żal po stracie ukochanej. Nadaremne dążenie do szczęścia i bezpieczeństwa ukazuje w niezwykle barwnych relacjach z podróży, balladach, nowelach i powieściowych opowiadaniach. Atakował „mechanizmy wypierania” człowieka epoki mieszczańskiej i piętnował entuzjazm z postępu podczas rewolucji przemysłowej. Jego forma nosi cechy wielkoświatowe. Byłoby jednak nietrafionym nazwać Nürnbergera mizantropicznym pesymistą, jak to czyniono. Nakreślony weltszmerc – ból egzystencji – jest częścią jego twórczości, metodą, jaką chciał sprowokować reprezentantów biedermeiera. Już jego pierwsze utwory, przypadające na czasy gimnazjalne, dają się widzieć jako zagrożenie dla idealizmu poprzedniego pokolenia. Nürnbergerowska, często nieposkromiona siła zarozumiałości oponowała przeciw reakcyjnemu rozwojowi społecznemu po 1848 r. Groteskowi protagoniści w jego opowiadaniach są karykaturą życia przejętych mieszczan i głoszą upadek wolnomyślicieli. Pseudonim jego, Solitar/M. Solitaire, daje (być może) także wskazówkę do humanisty Francesco Petrarki i jego pism „De contemptu mundi” (1342/43, O pogardzie dla świata) czy „De vita solitaria” (1346-56, O samotnym życiu). Nürnberger, podobnie jak Petrarka, w swej epoce konstruuje jednolitą metodę pojmowania i odczuwania świata, by zrozumieć kompleksowość i głębię doznań coraz to bardziej stechnicyzowanego społeczeństwa.
Nürnberger zmarł 17.04.1869 r. i pochowany został w rodzinnym grobowcu na Ewangelickim Cmentarzu Parafialnym (park Kopernika).
Wybór:
„Faust. Ein Gedicht”, 1842;
„Das braune Buch. Novellen, Phantasiestücke und Historien”, 1858;
„Erzählungen bei Licht. Novellen”, 1860;
„Diana-Diaphana. Phantastischer Roman”, 3 tomy 1863.