O artystkach z Montparnassu

27 września 2022r., na pierwszym powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 rozmawialiśmy o „Polkach na Montparnassie” Sylwii Zientek. Autorka przedstawia osiem bogatych życiorysów niezwykłych kobiet na tle epoki. Anna Bilińska-Bohdanowicz, Olga Boznańska, Maria Dulębianka, Alicja Halicka, Mela Muter, Aniela Pająkówna, Zofia Stankiewiczówna – były bardzo zdolne, odważne i szalenie ambitne. Żyły  w  czasach kiedy Polski nie było na mapie. Nie mogły studiować, bo kobiety nie miały wstępu na wyższe uczelnie. Mimo to zawalczyły o swoje marzenia. Malarki, które w drugiej połowie XIX wieku wyemigrowały, aby móc uczyć się warsztatu w Paryżu, dzięki tej książce wychodzą z zakamarków historii sztuki.

Pierwsza z nich, Anna Bilińska-Bohdanowicz żyła zaledwie trzydzieści dziewięć lat, rok dłużej niż Stanisław Wyspiański. Stworzyła kilkadziesiąt dzieł, które dały jej uznanie. W  chwili debiutu na Paryskim Salonie miała 28 lat, a jej rysunek „Postać kobiety” – został przyjęty entuzjastycznie.

Artystki z Montparnassu, jednej z biedniejszych dzielnic Paryża, „klepały biedę”, przymierały głodem, szaleńczo zakochiwały się, rodziły dzieci, rywalizowały z mężczyznami i za wszelką cenę tworzyły. Zostawiły po sobie wyjątkową spuściznę, choć wiele ich dzieł uważa się za zaginione. Były pionierkami.

Bogata dokumentacja, anegdoty i skandale,  wielkie nazwiska i historia powszechna przełomu XIX i XX wieku w tle,  a przede wszystkim utalentowane kobiety z krwi i kości na pierwszym planie – to wszystko sprawia, że „Polki na Monparnassie” czyta się jednym tchem.

Polecamy

Jolanta Karaśkiewicz