Statut
I. Przepisy ogólne.
§1.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp., zwana dalej “Biblioteką”, jest wspólną samorządową instytucją kultury Województwa Lubuskiego i Miasta Gorzowa Wlkp. posiadającą osobowość prawną i działa na podstawie:
1/ ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach /Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późn. zm./,
2/ ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 1997 r. Nr 110, poz. 721 z późn. zm.).
3/ umowy zawartej w dniu 7 czerwca 2001 r. pomiędzy Zarządem Województwa Lubuskiego i Zarządem Miasta Gorzowa Wlkp. w sprawie utworzenia wspólnej samorządowej instytucji kultury pod nazwą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp.,
4/ niniejszego statutu.
§2.
1. Siedzibą Biblioteki jest Gorzów Wlkp., a terenem działalności powiaty:
1/ Gorzów Wielkopolski,
2/ gorzowski,
3/ międzyrzecki,
4/ słubicki,
5/ strzelecko – drezdenecki,
6/ sulęciński
2. Organizatorami Biblioteki są Województwo Lubuskie i Miasto Gorzów Wlkp.
3. Bezpośredni nadzór nad Biblioteką sprawuje:
1/ Zarząd Województwa Lubuskiego w zakresie zadań biblioteki wojewódzkiej.
2/ Zarząd Gorzowa Wlkp. w zakresie zadań biblioteki miejskiej o statusie biblioteki powiatowej.
4. Rejestr Biblioteki prowadzi Zarząd Województwa Lubuskiego.
II. Cele i zadania.
§3.
Cele Biblioteki określa art. 18 ust. 1 ustawy o bibliotekach.
§4.
Do podstawowych zadań Biblioteki należy:
1/ w zakresie zadań biblioteki wojewódzkiej:
a/ gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych służących obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych, zwłaszcza dotyczących wiedzy o regionie oraz dokumentujących jego dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy,
b/ pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno -bibliograficznej, organizowanie obiegu wypożyczeń międzybibliotecznych oraz opracowywanie I publikowanie bibliografii regionalnych, a także innych materiałów informacyjnych o charakterze regionalnym,
c/ badanie stanu i stopnia zaspokojenia potrzeb użytkowników, analizowanie stanu, organizacji I rozmieszczenia bibliotek oraz formułowanie i przedstawianie organizatorom propozycji zmian w tym zakresie,
d/ udzielanie bibliotekom pomocy instrukcyjno – metodycznej i szkoleniowej oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego w zakresie realizacji przez biblioteki publiczne zadań określonych w art. 27 ust. 5 ustawy o bibliotekach,
e/ prowadzenie działalności naukowo – badawczej i wydawniczej w zakresie bibliotekoznawstwa i dziedzin pokrewnych,
2/ w zakresie zadań biblioteki miejskiej o statusie biblioteki powiatowej:
1. organizacja i prowadzenie bibliotek miejskich w strukturze filii Biblioteki,
2. gromadzenie i opracowywanie zbiorów bibliotecznych oraz udostępnianie ich mieszkańcom miasta,
3. prowadzenie obsługi informacyjno – bibliograficznej realizującej potrzeby edukacyjne i samo kształceniowe czytelników,
4. gromadzenie materiałów bibliotecznych dotyczących historii i teraźniejszości Gorzowa Wielkopolskiego, przygotowywanie zestawień bibliograficznych oraz działań upowszechniających wiedzę o mieście,
5. organizowanie w bibliotekach miejskich form pracy popularyzujących książkę i wiedzę,
6. uczestniczenie w formach doskonalenia zawodowego bibliotekarzy,
7. opracowywanie opinii i analiz, do wiadomości Zarządu Miasta, dotyczących funkcjonowania bibliotek na terenie miasta,
8. wykonywanie innych zadań zleconych na podstawie odrębnych porozumień.
§5.
1. Biblioteka może zawierać, za zgodą organizatorów, porozumienia z innymi bibliotekami i instytucjami w sprawie wspólnego prowadzenia obsługi bibliotecznej określonych obszarów i środowisk.
2. Biblioteka może podejmować inne działania dla zaspokojenia społecznych potrzeb regionu i realizacji zadań polityki bibliotecznej.
§6.
Biblioteka wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej,
III. Organy Biblioteki i jej Organizacja.
§7.
1. Biblioteka zarządzana jest przez dyrektora, którego powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Lubuskiego w uzgodnieniu z Zarządem Miasta Gorzowa Wlkp., na zasadach i w trybie przewidzianym w obowiązujących przepisach.
2. Dyrektor zarządza całokształtem działalności Biblioteki, czuwa nad jej mieniem i jest za nie odpowiedzialny.
3. Dyrektor może kierować Biblioteką przy pomocy zastępcy dyrektora.
4. Zastępcę dyrektora powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Lubuskiego na wniosek Dyrektora; postanowienia ust. 1 stosuje się odpowiednio.
5. Dyrektor może powoływać organy doradcze, w tym Radę Naukową, dla określonych spraw. Zasady powoływania organów doradczych, ich zakres działania i tryb pracy określa dyrektor w odrębnych regulaminach,
§8.
1. W Bibliotece zatrudnia się bibliotekarzy, pracowników administracyjnych i obsługi; w miarę potrzeby mogą być zatrudnieni pracownicy naukowi, bibliotekarze dyplomowani i specjaliści z innych dziedzin związanych z działalnością Biblioteki.
2. Pracowników zatrudnia i zwalnia dyrektor.
§9.
Dyrektor i pracownicy Biblioteki powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w drodze rozporządzenia.
§10.
Szczegółową organizację wewnętrzną Biblioteki, dostosowaną do równoległego pełnienia funkcji biblioteki wojewódzkiej oraz biblioteki miejskiej o statusie biblioteki powiatowej, ustala dyrektor w regulaminie organizacyjnym, po zasięgnięciu opinii Zarządu Województwa Lubuskiego, Zarządu Miasta Gorzowa Wlkp. oraz działających w Bibliotece organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
IV. Majątek i finanse.
§11
Biblioteka gospodaruje samodzielnie przydzielonym i nabytym majątkiem oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami gospodarności i efektywności ich wykorzystania.
§12
1. Podstawą działalności Biblioteki jest odrębny roczny plan działalności w zakresie zadań wojewódzkich oraz odrębny w zakresie zadań miejskich i powiatowych, z odpowiednim zachowaniem wysokości dotacji otrzymywanych od współorganizatorów.
2. Biblioteka pokrywa koszty działalności bieżącej i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów, z zachowaniem odrębności finansowania kosztów realizacji zadań biblioteki wojewódzkiej i biblioteki miejskiej o statusie biblioteki powiatowej.
3. Przychodami Biblioteki są wpływy z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego oraz najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje z budżetu Zarządu Województwa Lubuskiego i Miasta Gorzowa Wlkp., środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł). Przychody, w zależności od rodzaju działalności, z której zostały uzyskane, przeznacza się odpowiednio na koszty realizacji zadań wojewódzkich oraz koszty realizacji zadań miejskich i powiatowych.
§13.
1. Biblioteka sporządza odrębne, roczne sprawozdanie finansowe dla każdego z organizatorów.Odpowiednio do zadań.
2. Organem zatwierdzającym roczne sprawozdanie finansowe z zakresu zadań wojewódzkich jest Zarząd Województwa Lubuskiego.
3. Organem zatwierdzającym roczne sprawozdanie finansowe z zakresu zadań miejskich i powiatowych jest Zarząd Miasta Gorzowa Wlkp.
4. Wyboru audytora przeprowadzającego badanie rocznych sprawozdań finansowych dokonuje dyrektor Biblioteki.
§14.
Biblioteka prowadzi wyodrębnioną ewidencję środków trwałych i zbiorów otrzymanych od stron umowy określonych w § 1 pkt 3 i nabytych z dotacji tych stron oraz wydatków związanych z realizacją zadań każdej ze stron umowy.
§15.
Wartość majątku Biblioteki odzwierciedla jej fundusz, który odpowiada wartości wydzielonego instytucji i nabytego mienia.
§16.
Biblioteka może prowadzić działalność gospodarczą według zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej służy realizacji celów statutowych.
§17.
Do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Biblioteki wymagane jest współdziałanie dyrektora i głównego księgowego lub osób przez nich upoważnionych.
V. Przepisy końcowe.
§18.
Biblioteka używa pieczątki podłużnej zawierającej w treści pełną nazwę oraz adres siedziby.
§19.
Statut nadają Bibliotece organizatorzy określeni w § 2 ust. 2.
§20.
Zmiany w statucie mogą być dokonywane aneksem do umowy, o której mowa w § 1 pkt. 3.