Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
Alice Munro – mistrzyni współczesnego opowiadania, laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2013. Pisze o zwykłym życiu zwykłych ludzi. Sama jednak uważa, że jest to nieprawda, gdyż każdy z nas jest wyjątkowy.
Na majowym spotkaniu DKK nasi klubowicze mieli okazję zapoznać się z kanadyjską pisarką Alice Munro. „Dziewczęta i kobiety” są zbiorem opowiadań, których głównymi bohaterami są, tak jak wskazuje już sam tytuł, same kobiety. Poszczególne części łączy postać młodej dziewczyny o imieniu Del, która przypomina Anię z Zielonego Wzgórza. To osoba o silnej osobowości, która odważnie poszukuje najlepszej dla siebie drogi życiowej. Świadomie na pierwszym miejscu stawia naukę. Ze swoimi ambicjami wychodzi poza zamkniętą społeczność małego miasteczka lat 40-tych. Są to jeszcze czasy, gdzie miejsce kobiety jest w domu. Głównym zadaniem ówczesnych kobiet było rodzenie dzieci. Del jest inna. Autorka poprzez powolne snucie swoich opowieści, przedstawia nam kolejne kobiety i ich poglądy na życie. Jak podchodzi do nich Del? Nie podziela poglądów kobiet, które spotyka na swojej drodze. Wybiega poza czasy, w których przyszło jej żyć.
Sposób opowiadania Munro o niby pozornie błahych tematach, sprawia, że czytamy z zaciekawieniem. Nasi klubowicze zwrócili także uwagę na szereg wątków humorystycznych, dzięki którym czytelnik nie nudzi się.
83-letnia Alice Munro dotychczas była mało znana polskim czytelnikom. Pisała od dziecka, ale swoją pierwszą książkę wydała w wieku 37 lat. Pierwsze tłumaczenie pojawiło się u nas w 2009 r. Dopiero Nobel sprawił, że na polskim rynku nastąpił prawdziwy wysyp jej książek.
Autorka w swojej książce napisała, ze zmiany w życiu dziewcząt i kobiet zależą wyłącznie od ich samych. Warto o tym pamiętać budując swoją przyszłość.
Małgorzata Dobosz, moderator DKK