Słowiańskie siedlisko
19 grudnia 2024 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności, podczas Dyskusyjnego Klubu Książki, dyskutowano o ...
8 stycznia, podczas pierwszego tegorocznego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawialiśmy o książce Grażyny Plebanek „Dziewczyny z Portofino”.
Jest to historia czterech przyjaciółek: Agnieszki, Mani, Beaty i Hanki, które poznają się w roku 1974 na jednym z warszawskich blokowisk. Każda z nich wychowuje się w zupełnie innym środowisku, lecz mimo wszystko łączy je prawdziwa, szczera przyjaźń. Agnieszka jest córką zamożnego lekarza, jednak całe życie tęskni za obecnością matki. Mania wychowuje się w rodzinie, gdzie alkohol gra pierwsze skrzypce, a potrzeby dzieci są ignorowane. Beata musi mierzyć się ze zdradami ojca i rozstaniem rodziców, którzy w oczach dziewczyny byli zgodnym małżeństwem. Codzienność Hanki to widok agresywnego ojca, który swoją złość wyładowuje na bezradnej matce. Obserwujemy ich dzieciństwo, pierwsze miłości, rozczarowania, lata szkolne. Towarzyszymy im gdy podejmują trudne życiowe decyzje – wybierają kierunki studiów, podejmują pracę, usuwają niechciane ciąże. W tle przeplata się tajemnica, która zmienia życie całej czwórki na zawsze…
Książka wywołała wśród klubowiczów dość skrajne opinie. Zyskała zwolenników, którzy chwalili ciekawie zbudowane postacie, pełne realizmu, które starają się zmieniać swoje losy, nie zawsze jednak podejmując słuszne decyzje – tak jak to w prawdziwym życiu wygląda. Podobał się język, różnorodność zdarzeń i ukazana przyjaźń, która przetrwała wiele zawirowań i przykrych słów. Jednak nie wszystkim książka zapadnie w pamięć – mówiono o jej zwyczajności, o tym, że nie wnosi nic nowego do literatury, powiela schematy.
Spotkanie zakończyliśmy wspominając z rozrzewnieniem nasze lata dzieciństwa i młodości, przywołując wiele zabawnych wydarzeń.
Malwina Smycz
moderator DKK w Kostrzynie nad Odrą