O tym się mówi – w bibliotece w Strzelcach Krajeńskich! „Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła”
Czym są kompetencje przyszłości? Jak je rozwijać, by osiągnąć sukces indywidualny, jak i ogólnospołeczny? Co powinniśmy wiedzieć, jakie umiejętności i postawy powinniśmy posiadać? O tym wszystkim rozmawiali mieszkańcy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Strzelcach Krajeńskich w dniu 21 marca 2015 r.
Debata zorganizowana przez bibliotekę była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Biblioteka w Strzelcach Krajeńskich otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 40 placówek z całej Polski. W debacie wzięło udział ponad trzydziestu uczestników reprezentujących samorząd lokalny, instytucje publiczne i edukacyjne, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, media. Debatę moderował Paweł Kamiński z Wrocławia. Spotkanie miało charakter warsztatowy, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli się wypowiedzieć na temat kompetencji osobistych i społecznych potrzebnych do tego, aby angażować się w sprawy społeczności lokalnej. Zdaniem uczestników debaty kompetencje zdobywamy przez całe życie, zarówno te praktyczne, jak i społeczne. Do zmiany naszej rzeczywistości lokalnej potrzebna jest zmiana w nas samych – zmiana naszego myślenia, postrzegania różnych spraw. W czasie debaty uczestnicy ustalili najważniejsze kompetencje z punktu widzenia sukcesów osobistych, zawodowych (wiedza i umiejętność korzystania z niej, kreatywność, determinacja w dążeniu do celu) oraz kompetencje z punktu widzenia mieszkańca, aby angażować się w sprawy lokalne (empatia, komunikatywność, kreatywność).
Wnioski i pomysły wynikające z debaty zostaną wykorzystane podczas Kongresu Obywatelskiego – dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (np. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).
Rezultaty debaty będzie można wykorzystać również lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.
Po raz kolejny biblioteka pokazała, że jest nie tylko miejscem, gdzie udostępnia się zbiory, ale również miejscem spotkań, organizacji różnorakich imprez oraz płaszczyzną do wymiany poglądów dla społeczności lokalnej.
Kazimiera Czaja – BPMiG w Strzelcach Krajeńskich