O tym się mówi – w gorzowskiej książnicy!
Lepsza komunikacja między instytucjami a obywatelami oraz większe zaangażowanie całego społeczeństwa – to kluczowe wnioski z debaty „Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?”, którą 20 marca 2015 roku zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.
W dyskusji wzięło udział ponad 30 osób, między innymi wicemarszałek województwa lubuskiego Romuald Gawlik, lubuski kurator oświaty Bogna Ferensztajn i Paweł Klimczak, dyrektor Wydziału ds. Obywatelskich, Cudzoziemców i Cyfryzacji Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także nauczyciele, działacze społeczni, młodzież oraz użytkownicy biblioteki.
Wspólnie rozmawiali o kompetencjach ważnych dla rozwoju zarówno osobistego i zawodowego mieszkańców, jak i całego regionu. Zdecydowali, że w wiedza w połączeniu z doświadczeniem i wiarą w siebie gwarantuje sukces osobisty i zawodowy.
Debata zorganizowana przez bibliotekę była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Gorzowska książnica otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 42 placówek z całej Polski.
Wnioski i pomysły wynikające z debaty zostaną wykorzystane podczas Kongresu Obywatelskiego – dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (np. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).
Rezultaty debaty będzie można wykorzystać również lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.