„O, zielony Konstanty, o, srebrna Natalio!”

Wokół prostokątnego stołu siedzi dziewięć osób. Na stole w centralnym miejscu ozdoby bożonarodzeniowe - poinsecja w doniczce, świeczki, słodki poczęstunek oraz szklanki i filiżanki z ciepłymi napojami. W tle w zwartej zabudowie widoczne regały przepełnione książkami.

8 grudnia 2023 r. w Filii nr 8 miało miejsce spotkanie literackie poświęcone poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wieczór z poezją zorganizowany z okazji 70. rocznicy śmierci poety i satyryka poprowadziła pani Krystyna Jarosz.

Zgromadzeni słuchacze poznali wiele ciekawy informacji o życiu i twórczości poety, którego poezja jest fenomenalnym, zupełnie osobnym zjawiskiem. Gałczyński stworzył indywidualny wzór liryki – niesłychanie łatwo poruszając się między poezją prostych wzruszeń i nastrojów a drwiną, groteską i absurdalnym humorem.

Nazywany Zielonym Konstantym, a przez przyjaciół i najbliższych – Kotem, autor słynnej “Zaczarowanej dorożki” pozostawił po sobie setki utworów: wierszy, poematów, słuchowisk radiowych, powieści, felietonów oraz niezapomnianych scen i postaci z “Teatrzyku Zielona Gęś”. Mówił o sobie, że tworzy” by zarobić ździebełko na bułeczkę i masełko”.

Jego poezja stała się inspiracją dla wielu twórców. Śpiewali ją tacy artyści jak Marek Grechuta, Anna German, Magda Umer, Alicja Majewska czy Grzegorz Turnau. Teksty Gałczyńskiego pojawiały się także w kabaretach.

Uczestnicy naszego spotkania mieli okazję wysłuchać interpretacji wierszy: „O naszym gospodarstwie”, „List jeńca”, „Zaczarowana dorożka”, „Rozmowa liryczna”, „W leśniczówce”, „List z fiołkiem” i wielu innych.

Słowu mówionemu towarzyszyła również muzyka: Marek Grechuta „Ocalić od zapomnienia”, Michał Bajor „Kochanie moje kochanie”, Kult „Ballada o 2 siostrach”.

Jak zawsze serdecznie dziękujemy pani Krystynie Jarosz za tak nastrojowy, pełen wzruszeń  wieczór. Zauroczeni poezją Zielonego Konstantego chcielibyśmy słuchać, słuchać i słuchać…

 

Anna Jamroz-Fleischer