ZDZITOWIECKI Wincenty
ZDZITOWIECKI Wincenty Urodził się 1.01.1941 r. w Listopadówce w wołyńskie. Zmarł 8.04.2007 r. ...
Urodził się 17.02.1957 r. w Wołowie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w 1985 r. na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach zajmował się projektowaniem graficznym i wystawiennictwem, ale jednocześnie współpracował z awangardową grupą wrocławskich malarzy i performerów „Luxus”, co trwale wpłynęło na jego twórczość. W latach 1987-1990 mieszkał i pracował w Paryżu.
O tym okresie Gabriela Balcerzakowa pisała: Droga Olchowika wiodła przez formy estetycznego buntu lat osiemdziesiątych, będące odbiciem kryzysu wartości ogólnych, jaki był wówczas naszym udziałem. W sztukach plastycznych refleksem takich tendencji była poetyka „uboga”, do głosu dochodziły „szybkie” techniki (spray, szablon) i publicystyczne formy wyrazu. Ożyła w tamtym czasie technika i program dawnego, historycznego ekspresjonizmu spod znaku Kirchnera i Noldego. To korzenie sztuki Olchowika. („Ziemia Gorzowska” 2000, nr 34 z 24 VIII)
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Od 1990 r. mieszka w Gorzowie. Podstawowymi formami jego wypowiedzi są rysunek i malarstwo. Chętnie zajmuje się karykaturą, projektowaniem graficznym i ilustrowaniem książek. Od 1994 r. jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Uczestniczył w wielu środowiskowych wystawach i konkursach satyrycznych. Miał kilka wystaw indywidualnych karykatury w Gorzowie, Stargardzie, Pile. W prasie krajowej i regionalnej opublikował ponad 600 karykatur.
W gorzowskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w 2005 r. otwarto stałą galerię karykatur Zbigniewa Olchowika, w której eksponowane są karykatury twórców kultury, przede wszystkim literatów.
Opracował graficznie i zilustrował ok. 50 książek. Jest stałym autorem rysunków lub grafik do pisma literacko-artystycznego „Lamus” (wydawca: Klub Myśli Twórczej „Lamus”). Jest autorem plakatów do sztuk teatralnych, m.in. Konopielka, Ubu Król, Sen nocy letniej, Przypowieści kryminalne, Juwenilia, do wydarzeń artystycznych w BWA i Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”.
Dla Teatru im J. Osterwy w 1995 r. przygotował scenografię do „Juweniliów” Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reż. Ryszarda Majora.
Najważniejsze wystawy indywidualne:
1992 – rysunek i malarstwo, Mała Galeria, Gorzów;
1992 – wystawa malarstwa, Kleine Galerie, Seelow, Frankfurt n. O., Niemcy;
1993 – wystawa malarstwa, Muzeum, Barlinek;
1994 – „Karykatury”, Centrum Promocji ZWCh „Stilon”, Gorzów;
1994 – „Tylko rysunek”, Muzeum, Myślibórz;
1995 – „Persony”, Klub Pod Filarami, Gorzów;
1996 – „Karykatury”, BWA Piła, „Rysunek”, Galeria MCK, Gorzów;
1998 – wystawa malarstwa, Galeria Relax; wystawa rysunku, Muzeum Spichlerz, Gorzów;
1999 – wystawa retrospektywna „Iluminacje”, BWA Gorzów;
2001 – malarstwo, Galerie Empore, Buchholz/Hamburg, Niemcy;
2003 – „Karykatury ludzi kultury”, Klub Lamus, Gorzów;
2005 – inauguracja Regionalnej Galerii Grafiki Współczesnej, WiMBP, Gorzów.
W latach 1991-2006 brał udział we wszystkich przeglądach plastyki – „Salonach Jesiennych” na przemian w BWA Gorzów i Zielonej Górze.
Udział w wystawach zbiorowych i plenerach:
– w kraju: Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Gorzów, Legnica, Łagów, Santok, Garbicz, Lubniewice, Paradyż, Zamość,
– w Niemczech: Dortmund/Waltrop, Fuerstenberg, Heimbach, Halle/Saale, Seelow, Bad Freienwalde, Bremen/Vegesack, Poczdam „Potsdamer Sommerkunst”, Alt-Toeplitz, Oberhausen, Buchholz/Hamburg, Mullrose, Frankfurt,
– w Danii: Aalborg,
– w Belgii: Eupen.
Stale współpracuje z wydawcami w Bad Freienwalde i Kassel w Niemczech.
W katalogu do wystawy w gorzowskim BWA w 1999 r. Gabriela Balcerzakowa napisała: W malarstwie Olchowika wciąż odnajduję żarliwość publicysty, który prowadzi widzów swoich prac wprost ku przyjętej wcześniej tezie. Jedynym sposobem zmiękczenia tej bezpardonowej sytuacji jest nuta ironii, jaką zawsze wplata do swoich obrazów, przydając im cechę kpiny lub uszczypliwości. Olchowik ściśle przestrzega reguł tej ironicznej gry, a kpina jest formą miłosierdzia, jaką autor okazuje widzom swoich prac.
Ma stronę internetową: http://www.olchowik.republika.pl
Od 2007 r. pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp., odpowiada za kształt plastyczny wszystkich działań biblioteki.