77 okrążeń Słońca
W środku jesiennego tygodnia, 23 października 2024 r., gorzowską książnicę odwiedził Jerzy Fedorowicz – autor, ...
Gimnazjaliści nie należą do osób cierpliwych i nie jest łatwo ich czymś zainteresować– nie kupują wszystkiego, zwłaszcza jeżeli „tego nie czują”. Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim 23 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Drezdenku udowodniło, że potrzeba naprawdę niewiele by zdobyć serca młodzieży – wystarczy fantastyczny mówca i niezwykła przygoda.
Podróżnik i autor książek dotarł do Drezdenka spóźniony, temperatura w sali, w której odbywało się spotkanie przekroczyła trzydzieści stopni, ale nikt z uczniów nie miał ochoty wychodzić nawet, gdy okazało się, że czeka na nich autobus dowożący do domów. Wręcz przeciwnie, wiele osób było gotowych na pieszą wędrówkę, byle tylko wysłuchać opowieści do końca. Skąd takie, zaskakujące wręcz, zainteresowanie? Wystarczy choć przez chwilę posłuchać Tomasza Grzywaczewskiego by nabrać pewności, że każda sauna i każde oczekiwanie jest warte usłyszenia jego historii.
Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami uczestniczył w wyprawie Long Walk Plus Expedition – śladami więźniów uciekających z łagrów przemierzył pieszo, na rowerze i konno osiem tysięcy kilometrów z Syberii do Kalkuty w Indiach. Zdani wyłącznie na siebie i dobre serca tubylców pokonali góry, pustynie, stepy i puszcze, narażeni na ataki dzikich zwierząt, egzotyczne choroby i skrajne temperatury. Wszystko to zrobili z wielkiej miłości do przygody oraz szacunku do bohaterów pierwszego marszu z 1941 roku. Grzywaczewski podkreślał, że ich wyprawę poprzedzały długie przygotowania, gromadzenie sprzętu i zdobywanie kondycji fizycznej. Natomiast uciekinierzy z łagrów byli skrajnie wycieńczeni niewolniczą pracą i nie mieli przy sobie zupełnie nic co mogłoby im pomóc przetrwać, dlatego wędrówkę przeżyła tylko połowa uczestników.
Bohater spotkania opisał swoje doświadczenia z wyprawy w książce „Przez dziki Wschód”, którą można znaleźć na półkach naszej biblioteki. Wciągająca opowieść pełna anegdot oraz historii mrożących krew w żyłach została opatrzona pięknymi zdjęciami i sprawia, że naprawdę trudno się od niej oderwać. Tomasz Grzywaczewski udowadnia, że jedyne bariery, jakie musimy pokonać to nasze słabości i brak wiary w nasze możliwości, jeżeli je przełamiemy – wszystko jest możliwe.
Paulina Boczek