Dziewczyna z Wenecji
19.11.2024r. w Filii nr 10 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była ...
Pierwszego grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie dyskusyjnego klubu książki, działającego przy bibliotece publicznej w Międzyrzeczu. Bohaterami wieczoru byli: jedna z najpopularniejszych pisarek powieści obyczajowej w Polsce, pani Katarzyna Grochola oraz król Anglii Jerzy VI. Tym razem klubowiczki sięgnęły po osobistą opowieść autorki pt. „Zielone drzwi”. Pracownice biblioteki jak zwykle przygotowały wystawę tematyczną ukazującą szerokie spektrum zainteresowań powieściopisarki. „Przecież wiem, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Wystarczy tylko zrozumieć przyczynę, a nie od razu przechodzić do skutków. Jeśli przypadkiem, a wiem, że nie ma przypadków…”. Ten cytat zaczerpnięty z powieści biograficznej Katarzyny Grocholi pt. „Zielone drzwi” stanowił przyczynek do dyskusji na temat tego, co nam się przydarza w życiu, czy to ma cel i sens oraz dlaczego tak często bywa to niezwykle bolesne. Autorka opisuje w niej dom rodzinny, czasy szkolne, miłość, narodziny córki, chorobę nowotworową, budowę domu i swoją przygodę z literaturą. Dla niej najważniejsza jest teraźniejszość. Nie interesuje się przeszłością ( bo już jej nie ma), ani przyszłością (bo jej jeszcze nie ma). „Dopóki żyjemy na nic nie jest za późno. Nie jest za późno na radość, nadzieję, miłość bez względu na to, co się zdarzyło niegdyś”. Podobne analogie mogliśmy znaleźć w filmowej historii króla Wielkiej Brytanii, Jerzego VI. Musiał objąć tron po abdykacji swojego brata Edwarda VIII. Tematem głównym filmu „Jak zostać królem” są relacje króla z jego logopedą, stosującego oryginalne metody leczenia jąkania. Wspaniałe kreacje Colina Firtha, Geoffreya Rusha i Heleny Bonham Carter dopełniły całości. Zarówno książka jak i film wywołały wśród naszych czytelniczek ogromne wzruszenie.
Na terenie naszego miasta działa również młodzieżowy klub książki przy Gimnazjum Nr 2. Jego moderatorem jest pani Małgorzata Bukowska, a merytorycznie wspiera go biblioteka publiczna. Podczas swojego spotkania 13 grudnia omawiali trzy tytuły: „Lenę w chmurach” – Romka Pawlaka, „Jośkę” – Ewy Banieckiej oraz „Okularnicę” – Elżbiety Wojnarowskiej. Do każdej z omawianych pozycji przygotowują recenzje, które ukazują się Kurierze Międzyrzeckim. I tak w poprzednim numerze mogliście państwo przeczytać recenzję „Leny w chmurach” pt. „W chmurach, z wampirami”. Nasi młodzi klubowicze nie tylko czytają i omawiają książki. Biorą udział również w innych przedsięwzięciach promujących czytelnictwo. Przygotowują krótkie spektakle dla przedszkoli, czynnie włączają się w organizację imprez czytelniczych biblioteki publicznej, np. Dzień Magii i Czarów, wspólne kolędowanie.
Na zakończenie 2011 r. oba kluby wybrały się na Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych do Poznania. Zwiedziliśmy Palmiarnię, a na zakończenie mogliśmy podziwiać zawodników tworzących niesamowite postaci podczas Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej.
Krystyna Pawłowska