04.12.2024
Cybinka: Promocja książki „Nigdy się n...
W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Cybince, 26 listopada 2024 roku, odbyło się długo ...
Uroczyste otwarcie nowo wyremontowanej Filii Biblioteki Publicznej w Kołczynie odbyło się pięknego, upalnego dnia 30 maja 2011 roku o godzinie 14. Cała inwestycja przebiegła w ramach programu: Infrastruktura Bibliotek ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa na zadanie: „Biblioteka Lokalnym Centrum Kultury i Informacji” oraz samorządu Gminy Krzeszyce.
Swoją obecnością w tym wyjątkowym dla nas dniu zaszczycili nas goście z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, Wójt Gminy Krzeszyce pan Czesław Symeryak z panią Skarbnik Urzędu Gminy Zofią Smolińską, proboszcz parafii Kołczyn ksiądz Adam Pawłowski oraz pani dyrektor Barbara Wiącek z Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie. Przybyłych gości było dużo więcej czym sprawili nam ogromną radość. Uroczyste otwarcie rozpoczęło się w chwili przecięcia wstęgi, po czym wszyscy goście weszli do środka. Szeptów uznania i zachwytu nie dało się nie słyszeć, dzięki czemu od samego początku czuliśmy, że te kilka miesięcy pracy nad Biblioteką przyniosło zadowalające rezultaty. Gdy wszyscy goście znaleźli się wewnątrz ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia nowych pomieszczeń. Po zajęciu miejsc wysłuchaliśmy oficjalnego przemówienia pani kierownik Jolanty Solińskiej, następnie głos zabrał Wójt Gminy pan Czesław Symeryak. Wśród gości była również zaprzyjaźniona pani Urszula Kołodziejczak – artysta plastyk z Gorzowa, której wystąpienie wzruszyło samą mówczynię i również gościom zakręciła się łza w oku. Uświetnieniem całej uroczystości był koncert fortepianowy, laureata wielu konkursów pana Mariusza Wasilewskiego – absolwenta Szkoły Muzycznej w Gorzowie, po czym z muzycznej zadumy przenieśliśmy się w świat historii za pośrednictwem pani Renaty Kuświk, pasjonatki i regionalistki Kołczyna, która swoimi słowami wprowadziła gości do wystawy zaprezentowanej podczas otwarcia, zatytułowanej „Koltzen – Kołczyn z kart historii”, gdzie zobaczyć można było świetność miejscowości przed rokiem 1945. Zdjęcia przedstawiały liczne sklepy, restauracje, budynki o ciekawej architekturze, zagospodarowane brzegi Warty – niezwykłe miejsce pełne uroku z żaglówkami płynącymi po rzece. Na naszych oczach przewinęła się historia miejscowości – szkoda, że czas płynie tak szybko, a historia po raz kolejny zatacza krąg. Warto też wspomnieć o opracowanych pięknych legendach, dotyczących powstania wsi Kołczyn – opisujących miejsca, które warto odnaleźć. Kolorowe fotografie – to już współczesna historia, piękne zadbane domostwa tonące w morzu kwiatów, zasiane pola zbóż i przepiękne nadwarciańskie mgły – to kolekcja zdjęć z zbiorów gminnej biblioteki.
Historia za nami, a przed nami teraźniejszość, trudy i możliwości dnia codziennego, które doprowadziły do podjęcia decyzji o generalnym remoncie pomieszczeń bibliotecznych, w wyniku którego powstały przestronne wielofunkcyjne piękne pomieszczenia biblioteczne z dużą ilością światła wpadającego przez nowo wymienione okna, z nowym wyposażeniem bibliotecznym, kącikiem „Malucha”, futurystycznym miejscem do relaksu. Zapraszają one mieszkańców do spędzenia wolnego czasu w sposób twórczy i niezwykły. Miejsce biblioteki, jako jedynego miejsca kulturalnego w życiu wsi odgrywa ogromną rolę. Cieszymy się niezmiernie, że mamy wreszcie takie miejsce, gdzie można przyjść, usiąść, wziąć prasę lub książkę do ręki i zatracić się w lekturze. Wyraźną koncepcję na zagospodarowanie przestrzeni dały nam dwudniowe konsultacje i warsztaty z architektem ze Stowarzyszenia Architektów Polskich z Warszawy, które odbyły się w ramach projektu „Sztuka kształtowania przestrzeni w Bibliotece”, a możliwe były dzięki udziałowi naszej biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek. Dopełnieniem całej uroczystości było podpisanie przez władze samorządowe, WiMBP oraz GBP Krzeszyce AKTU OTWARCIA Gminnej Biblioteki Publicznej – Filii w Kołczynie. Biblioteka jest już otwarta, oby odwiedzających ja było jak najwięcej. W dobie rozwoju techniki, gdzie relacje międzyludzkie się rozluźniają, warto posiadać miejsce przyjazne człowiekowi, w którym można rozwijać i pogłębiać swoje pasje, zainteresowania oraz marzenia. Takim miejscem jest właśnie BIBLIOTEKA, która na wsi odgrywa ogromną rolę i jest jedynym miejscem kulturalnym. By kultywować tradycje nie trzeba wiele, trochę zapału i chęci a reszta potoczy się sama. Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach realizuje z powodzeniem założenia rozwoju bibliotek i kultury, za co jest uhonorowywana licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
Jolanta Solińska, Dorota Gawrońska – GBP Krzeszyce