Otwarcie wystawy „Dlaczego Kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu?”
W dniu 05.07.2022 odbyło się w WiMBP w Gorzowie Wlkp. otwarcie wystawy „Dlaczego Kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu?”. Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja wizualna i wykład na temat Kodeksu Korwina. Wykład wygłosiła Anna Wronka – kierowniczka Działu Zbiorów Specjalnych z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Jak wyjaśniła pani Anna Wronka, „Kodeks Korwina” to jeden z najcenniejszych rękopisów znajdujących się w polskich zbiorach i najcenniejszy kodeks w kolekcji Książnicy Kopernikańskiej. Manuskrypt należy do słynnych corvinianów, czyli kodeksów iluminowanych należących niegdyś do biblioteki węgierskiego króla Macieja Korwina (1443-1490). Został on napisany między rokiem 1489 a 1490 przez Naldo Naldiego (1439-1513), włoskiego humanistę, poetę i profesora Akademii Florenckiej. Wartość kodeksu podnoszą kunsztowne iluminacje Attavante delli Attavantiego – wiodącego renesansowego malarza książkowego.
Sama wystawa „Dlaczego Kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu?” powstała jako wyraz sprzeciwu wobec poselskiego projektu ustawy, która zakłada, że manuskrypt zostanie przekazany przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu Skarbowi Państwa, a następnie podarowany Węgrom. Wystawa obrazuje, jak bezcenne jest to dzieło dla Polski, Torunia i regionu. Rękopis znajduje się w Toruniu od XVI wieku i jest jedną z wielu ksiąg z kolekcji biblioteki tutejszego Gimnazjum Akademickiego. W 1923 roku Książnica stała się spadkobiercą zbiorów biblioteki tego Gimnazjum. Obecnie projekt ustawy trafił do tzw. zamrażarki, a tym samym manuskrypt szczęśliwie pozostał w Toruniu, gdzie jest jego miejsce.
Wystawa została wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Jest prezentowana na parterze WiMBP i będzie można ją oglądać przez cały lipiec.
M. Gapski