Otwarcie wystawy Historia „Kartą” spisana…
Dnia 15 marca 2011 r. o godz.17.00 w Galerii „Pod Kopułą” odbyło się otwarcie wystawy pt. Historia „Kartą” spisana– składającą się z fotograficznych dokumentów opracowanych przez prof. Krzysztofa Hejke.Wystawie patronowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.
Na wstępie głos zabrał dyrektor WiMBP w Gorzowie Wlkp. pan Edward Jaworski witając wszystkich zaproszonych gości, a w szczególności przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Gorzowie Wlkp., Towarzystwa Miłośników Polesia – Zarząd Krajowy w Gorzowie Wlkp., Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W swoim wystąpieniu dyrektor Edward Jaworski podkreślił wagę i znaczenie Karty Polaka dla naszych rodaków zamieszkujących przede wszystkim na terenach Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Następnie Pani Ewa Pisula – kierownik Zespołu Czytelń WiMBP w Gorzowie Wlkp. omówiła historię powstania wystawy Historia ”Kartą” spisana. Podkreśliła ona wymiar emocjonalny, sentymentalny Polaków z Polesia, którzy po realizacji ustawy o Karcie Polaka przez Sejm – przesyłali stare fotografie, zaświadczenia, druki urzędowe do Konsulatu RP w Brześciu. Dzięki inicjatywie pracowników Konsulatu Generalnego RP w Brześciu i zaangażowaniu Polaków na Polesiu – powstała bogata dokumentacja. To właśnie ta dokumentacja została sfotografowana przez prof. Krzysztofa Hejke i jest podstawowym źródłem inicjującym prezentowaną wystawę.
Następnie głos zabrał pan Piotr Mackiewicz – przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Polesia – Zarząd Krajowy w Gorzowie Wlkp.. Podzielił się on swoimi wspomnieniami z pobytu na Polesiu i opowiedział o wizycie w Konsulacie Generalnym RP w Brześciu, gdzie miał możliwość przeglądu dokumentów przesyłanych przez miejscowych Polaków.
Swoimi uwagami, związanymi z uzyskaniem Karty Polaka, podzieliła się pani Wilhelmina Rother – prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej – Oddział w Gorzowie Wlkp. Pani prezes wystąpiła z propozycją zorganizowania w WiMBP w Gorzowie Wlkp. spotkania z młodzieżą z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej z Pińska. Celem takiego spotkania miałoby być przybliżenie przede wszystkim problemów związanych z udokumentowaniem znajomości języka polskiego podczas starania się o Kartę Polaka.
Następnie uczestnicy zapoznali się z prezentowana wystawą. Wśród uczestników było dużo osób urodzonych na Kresach II RP, które znały problemy związane z uchwaleniem ustawy o Karcie Polaka. Osoby te dzieliły się swoimi kresowymi wspomnieniami. Toczyły się długie dyskusje.
Ryszard Laudański