Od zabawy i słuchania do czytania ...
Dnia 19.11.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Od zabawy i słuchania do czytania”. ...
Dnia 10 września 2010 roku w Galerii Pod Kopułą w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej nastąpiło otwarcie wystawy Jerzego Gąsiorka zatytułowanej „Siermiężny świat Gąsiora”. Artysta wystawił około 40 prac, rzeźb i asamblaży. W większości są to prace nowe, tylko kilka z nich publiczność miała okazję oglądać w galerii Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy w Klubie Jedynka. Prace aktualnie nie wystawiane gromadzi autor w swojej wieży – galerii mieszczącej się w Santoku.
„Gąsiory” (tak przyjęto nazywać prace artysty) przenoszą nas w świat przyrody, a także metafizyki. Oglądamy zwierzęta, ptaki, Jezusa ukrzyżowanego, świętych: Franciszka, Antoniego, Łazarza i aniołów w siermiężnej szacie ze złocistą aureolą zrobioną z kawałka blachy.
Siermiężność świata Gąsiora wynika właśnie z materii, z której tworzy swoje prace (stare drewno, które poddane zostało upływowi czasu, elementy narzędzi codziennego użytku, czaszki zwierząt, worki), ale efektem staje się nie siermiężność, a poetyka świata duchowego i przyrodniczego otaczającego nas zewsząd.
Autor wystawy bowiem czerpie inspiracje z bogatej sztuki „sacrum”. W 1984 r. zainicjował i przez wiele lat organizował Biennale Sztuki Sakralnej, prowadząc galerię Biura Wystaw Artystycznych.
Otwarciu wystawy towarzyszyło duże zainteresowanie publiczności. Były słowa uznania dla artysty, kwiaty i podziękowania. Jerzy Gąsiorek jest bowiem znany i ceniony od wielu lat w środowisku artystycznym Gorzowa Wlkp.
Urodzony 17.01.1941 r. w Granowcu,*
Absolwent UAM w Poznaniu,
W latach 1963-1977 nauczyciel w Zespole Szkół Budowlanych w Gorzowie Wlkp.,
W latach 1977-1979 prowadził galerię Oficyna przy gorzowskim Muzeum,
Od 1980 do 2006 roku prowadził galerię Biura Wystaw Artystycznych,
Realizuje się jako plastyk, autor setek pasteli, rzeźb, głównie asamblaży,
Pisze też o sztuce i architekturze,
Równolegle z działalnością plastyczną, zajmuje się pracą literacką,
Dotychczas wydał sześć tomików wierszy,
Od 2003 r. członek Związku Literatów Polskich.
„Gąsiory” można oglądać do końca listopada. Zapraszamy serdecznie do Galerii Pod Kopułą, żeby zobaczyć wyczarowany świat Jerzego Gąsiorka: Kapliczkę z kłosami zbóż, Don Kichota, Syna Marnotrawnego, Pietę, Femme Fatale i górującymi nad nimi Aniołami.
Życiorys zaczerpnięto z programu wystawy „Siermiężny świat Gąsiora”